Wikipedia zakazała trzem Polakom pisania o Holocauście. Polska znów oskarżona o antysemityzm i pomoc Niemcom

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Wikipedia, otwarta internetowa encyklopedia, zakazała trzem polskim autorom pisania i edytowania artykułów na temat Holocaustu. Jak tłumaczą przedstawiciele organizacji zarządzającej encyklopedią, decyzję taką podjęto „w dążeniu do rozstrzygania sporów redakcyjnych i ochrony swojej wiarygodności”. Izraelskie media oskarżają Polskę i Polaków o próby „wybielenia się” z rzekomego udziału w Zagładzie narodu żydowskiego, przeprowadzonego przez Niemców.

Wikipedia zakazała trzem Polakom pisać o Holokauście

Jak pisze izraelski portal Jerusalem Post, decyzja w sprawie trzech redaktorów Wikipedii, która została ogłoszona w ostatnią sobotę, jest efektem dwóch miesięcy dyskusji wśród członków Komisji Arbitrażowej, stanowiącej swoisty „sąd najwyższy” dotyczący wolontariuszy edytujących internetową encyklopedię.

Postępowanie komisji rozpoczęto w odpowiedzi na rzekome „bezprecedensowe” działanie grupy redaktorów, którzy mieli złamać zasady Wikipedii. W jakim celu? Jak pisze Jerusalem Post, by „zmyć z Polski winę za antysemityzm i cierpienie Żydów w czasie Holocaustu.” Takie działania mają być związane z „ultranacjonalistycznym” punktem widzenia, który rzekomo ma dominować w Polsce.

Oskarżenia wobec Polski ws. Holocaustu

Polskie władze, a także historycy od lat próbują walczyć z kłamliwym obrazem Polski jako sojusznika Niemiec i Adolfa Hitlera przy masowych mordach przeprowadzanych na narodzie żydowskim. To na okupowanych przez niemieckich najeźdźców ziemiach polskich za pomoc Żydom groziła kara śmierci i to dla całej rodziny.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródła: i.pl, Jerusalem Post

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wikipedia zakazała trzem Polakom pisania o Holocauście. Polska znów oskarżona o antysemityzm i pomoc Niemcom - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia