Premier Mateusz Morawiecki na Ukrainie: Rzeź Wołyńska to było ludobójstwo i hekatomba polskich rodzin

Adam Kielar
Adam Kielar
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Zbrodnia wołyńska to ludobójstwo, hekatomba i piekło polskich rodzin – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki na cmentarzu na terenie dawnej wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim na Ukrainie. W miejscu tym trwają prace archeologiczne, mające na celu zlokalizowanie Polaków, wymordowanych w lutym 1945 roku przez oddział UON-UPA.
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w piątek cmentarz na terenie dawnej wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim na Ukrainie.
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w piątek cmentarz na terenie dawnej wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim na Ukrainie. Adam Kielar / Polska Press

Mateusz Morawiecki na Ukrainie. Upamiętnił ofiary Rzezi Wołyńskiej

– Piekło to stworzyli ukraińscy nacjonaliści, ale które było możliwe dlatego, że zniknęło państwo polskie (...) Dzisiaj nie tylko pamiętamy o ofiarach tamtych strasznych zbrodni, ale także pamiętajmy, że ofiarami byli ci, którym udało się przeżyć – mówił premier Mateusz Morawiecki na cmentarzu.

Szef rządu przypomniał, gdzie miały miejsce mordy na Polakach, dokonywane przez ukraińskich nacjonalistów.

Oprócz Wołynia, rozgrywała się także na terenach, które nazywano wtedy Galicją Wschodnią, czyli dawne województwa, tarnopolskie, lwowskie, stanisławowskie. Zbrodnia wołyńska to ludobójstwo, hekatomba i piekło setek i tysiecy polskich rodzin. Łącznie szacuje się, że ponad 100 tysięcy Polaków straciło wówczas życie – mówił szef rządu.

Zapowiedział też dalszą walkę o możliwość znajdowania miejsc pochówku, a w dalszej kolejności ekshumacji i godnych pogrzebów.

– Nie spoczniemy, ja nie spocznę, dopóki ostatnia ofiara tamtej strasznej zbrodni w Galicji Wschodniej nie zostanie odszukana, to nasze obowiązki, to nasza spuścizna i jesteśmy to winni wszystkim, którzy wtedy żyli, przeżyli lub nie tamto piekło – dodał Morawiecki.

– Dzisiaj w imieniu Rzeczypospolitej składam hołd wszystkim pomordowanym wtedy Polakom pomordowanym w latach 1943-45 w czasie zbrodni wołyńskiej. Wzywam was nasi przodkowie, nasze siostry, nasi bracia. Stańcie do apelu. Wzywam was. Byście byli świadkami i opiekunami dobrej przyszłości naszych narodów – wezwał Morawiecki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie.
Obserwuj i.pl!

Premier Morawiecki: Rosja gra kartą wołyńską, trzeba z tym skończyć

Szef polskiego rządu zwrócił też uwagę, ze piątkowa uroczystość działa się w „szczególnym czasie”.

– Póki Polacy i Ukraińcy wzajemnie tego nie wyjaśnią i nie spiszą wspólnie tej historii, Rosja będzie grać kartą wołyńską. Obecnie tyran niszczy wolne, niepodległe, suwerenne państwo ukraińskie. Będzie próbować wbijać klin pomiędzy Polską a Ukrainą – powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, ze Ukraińscy żołnierze walczą o swoją wolność, o swoją niepodległość i swoje prawo do życia.

– Cała Ukraina walczy także za Polskę i walczy z za Europę. Walczy o nasze bezpieczeństwo i naszą przyszłość. Codziennie giną ukraińscy żołnierze, walcząc przeciwko barbarzyńskiej napaści rosyjskiej i im jesteśmy winni wdzięczność. Za to, że walczą i umierają za bezpieczną Europę i bezpieczną Polskę – oświadczył premier.

Prace na cmentarzu we dawnej wsi Puźniki prowadzą fundacja Wolność i Demokracja, we współpracy z lokalnymi archeologami, specjalistami z polskich uczelni, harcerzami oraz wolontariuszami.

Premier Morawiecki o pojednaniu i prawdzie

Premier Mateusz Morawiecki zamieścił na Twitterze wpis, w którym podkreślił konieczność uporządkowania bolesnej przeszłości w celu budowy wspólnej przyszłości. Wyraził przekonanie, że rzeź wołyńska pozostaje otwartą raną w historii dwóch narodów i jest ludobójstwem.

Premier Morawiecki podkreślił potrzebę zachowania polsko-ukraińskiej solidarności, jednocześnie stawiając na prawdę i pamięć. W kontekście trwających prac poszukiwawczych szczątków ofiar zbrodni wołyńskiej, premier wyraził nadzieję na godne pochówki oraz podkreślił znaczenie prawdy.

–Niech prawda o Zbrodni Wołyńskiej będzie naszym mostem do przyszłości, który zbudujemy nad potokiem nienawiści – zaznaczył szef polskiego rządu.

Do zbrodni w Puźnikach doszło w nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Premier Mateusz Morawiecki na Ukrainie: Rzeź Wołyńska to było ludobójstwo i hekatomba polskich rodzin - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia