Wołyń 43. Umierali, bo byli Polakami. 80 rocznica ukraińskiego ludobójstwa

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
11 lipca obchodzimy 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. Wspomnienie przypada w rocznicę tzw. krwawej niedzieli
11 lipca obchodzimy 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. Wspomnienie przypada w rocznicę tzw. krwawej niedzieli Andrzej Szkocki
11 lipca 1943 roku - tego dnia na Wołyniu członkowie Ukraińskiej Armii Powstańczej wraz z ukraińską ludnością cywilną zaatakowali 99 polskich miejscowości, w okrutny sposób mordując ich mieszkańców. To był kulminacyjny punkt ludobójstwa dokonanego na polskiej ludności. W całym kraju oddano hołd ofiarom rzezi wołyńskiej.

Zbrodnia wołyńska jest jednym z najtragiczniejszych epizodów II wojny światowej. Dopuścili się jej działacze Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (frakcja Stepana Bandery) i jej zbrojne ramię - Ukraińska Powstańcza Armia. Celem była etniczna eliminacja Polaków żyjących na Wołyniu (plan eksterminacji zakładał wymordowanie nawet 350 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci).

Pierwszy masowy mord na ludności polskiej na Wołyniu został dokonany 9 lutego 1943 roku. W Paroślach zamordowanych zostało 173 Polaków.

Nasilenie zbrodni nastąpiło w lipcu 1943 r. Straciło życie wtedy 10-11 tys. osób. 11 lipca, w krwawą niedzielę na Wołyniu UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 99 miejscowościach, wykorzystując to, że ludzie w niedzielę zgromadzili się w kościołach.

Mordy były dokonywane z niebywałym okrucieństwem, nie wyłączając z tego dzieci. Ludzie byli paleni żywcem, wrzucani do studni, zabijani siekierami i widłami. Oprawcy swoje ofiary wymyślnie torturowali przed śmiercią, gwałcili kobiety.

W latach 1943-1945 zbrodnie na Polakach zostały dokonane w 1865 miejscach na Wołyniu. Do największych masakr doszło w Woli Ostrowieckiej, gdzie zamordowano 628 Polaków, w kolonii Gaj - 600, w Ostrówkach - 521, Kołodnie - 516.

Określenie „rzeź wołyńska” dotyczy nie tylko masowych mordów na terenach Wołynia, czyli byłego województwa wołyńskiego. Do masakr dochodziło też w województwach: lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim (Galicja Wschodnia), jak również lubelskim i poleskim. Łącznie w pogromach polskiej ludności życie straciło około 100 tysięcy osób.

Wydana przez IPN „Kresowa Księga Sprawiedliwych” podaje, że Ukraińcy uratowali 2527 Polaków. Za tę pomoc 384 z nich zapłaciło życiem.

Przed 1989 r. pamięć o ludobójstwie na Wołyniu była ograniczona do kręgów rodzin ofiar. Władze komunistyczne dążyły do wykreślenia z polskiej świadomości polskości na Kresach. W oficjalnej historiografii funkcjonowały jedynie walki z UPA i zbrodnie popełniane przez ukraińskich nacjonalistów na terytorium nowej, „pojałtańskiej” Polski.

W 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Dziś kolejny raz był on obchodzony w całym kraju. Główne zachodniopomorskie uroczystości odbyły się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie - przed Pomnikiem Ofiar Nacjonalistów Ukraińskich 1939-1947. W bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła została odprawiona uroczysta msza święta w intencji pomordowanych przez Ukraińców Polaków. Przewodniczył jej metropolita lwowski abp. Mieczysław Mokrzycki.

Szczecin upamiętnił Krwawą Niedzielę na Wołyniu

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie uczczono 80. rocznicę Z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wołyń 43. Umierali, bo byli Polakami. 80 rocznica ukraińskiego ludobójstwa - Głos Koszaliński

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia