Wobec Boga, bliźnich i samego siebie

Redakcja
Robert Baden-Powell
Robert Baden-Powell Wikimedia Commons/Unknown/[1]
Udostępnij:
9 sierpnia 1907 zakończył się obóz zorganizowany przez Roberta Baden-Powella na wyspie Brownsea. Tak narodził się skauting.

Przełom wieku XIX i XX to czas, kiedy przestaje obowiązywać pogląd, że najważniejszym elementem wychowania jest rozwój umysłowy człowieka. Powstają nowe koncepcje pedagogiczne, które zakładają, że należy dbać także o emocjonalny rozwój dzieci i młodzieży.

W Europie zaczęły się tworzyć ruchy młodzieżowe wcielające nowatorskie koncepcje pedagogiczne. Jednym z nich był skauting, ruch powstały w Wielkiej Brytanii i założony przez generała Roberta Baden-Powella.

Nie dostał się na studia, poszedł do wojska

Robert Baden Powell został wojskowym przez przypadek. Chciał studiować w Oxfordzie, ale się nie dostał. Kiedy w ręce wpadło mu ogłoszenie o szukaniu kandydatów do szkoły oficerskiej zgłosił się bez wahania. W jednostce był uznawany za chłopaka z głową na karku, ceniono jego pomysły i nieoczekiwane koncepcje. Był ciekawy świata, wesoły i oszczędny. Kochał naturę i zwierzęta. Cenił wolność.

W czasie swojej służby był w Indiach, Afganistanie i Afryce Południowej. Sławę zdobył dzięki obronie twierdzy Mafeking w 1900 roku, która trwała 217 dni. Wiadomość o sukcesie Anglii wywołała histeryczną radość. Ludzie świętowali na ulicach, a także w teatrach i operze. Wydano specjalne gazety poświęcone Baden-Powellowi. Został on okrzyknięty angielskim bohaterem narodowym.

Baden-Powell wpadł na pomysł stworzenia męskiej organizacji pomocniczej właśnie w czasie wojny burskiej w czasie oblężenia twierdzy Mafeking. Ze względu na niedobór obrońców generał zorganizował korpus kadetów, który pełnił funkcję zwiadowców, łączników i ordynansów. Opracował także oryginalny system kształcenia, polegający na rozwijaniu zmysłu inicjatywy i samodzielności. Zaprojektował nawet mundur, który wyróżniał się kolorem khaki z rozchylonym kołnierzykiem, odznaką i kapeluszem o szerokim rondzie. Korpus ochotników nazwano South African Constabulary, który oprócz działalności militarnych, zajmował się także odbudową domów, mostów, szczepieniem dzieci i zwierząt.

Zdziwiony alkoholikami i wandalami

Trzech pionierów scoutingu: Ernest T. Seton, Robert Baden-Powell oraz Dan Beard.
(fot. Wikimedia Commons)

Kiedy Baden-Powell wrócił do kraju rozpoczynał się okres gospodarczego kryzysu zaskoczył go widok żebraków, bezrobotnych, alkoholików i wandali. Zaczął się zastanawiać, co można zrobić, by zmienić tę sytuację. Generał postanowił napisać książkę dla młodych ludzi, która pomoże im kierować własnym życiem.

Powstał "Skauting dla chłopców", który wydano w 1908 roku. Propagowano w nim samodyscyplinę, obserwację i pomoc bliźniemu. Dość oryginalnym przeświadczeniem generała było to, że najlepszą metodą wychowania jest oddanie procesu w ręce młodzieży, która jest podzielona na zastępy, a kieruje nimi zastępowy.

Wszystko, co znalazło się w książce zostało sprawdzone w praktyce na wyspie Brownsea. Zebrani na wyspę chłopcy (głównie dzieci znajomych) żyli pod gołym niebem i było to coś, czego do tej pory nie doświadczyli. Wieczorami wszyscy spotykali się przy ognisku i słuchali opowiadań generała. Okazało się, że chłopcy szybko się zżyli, a rozkazy wykonywali bez oglądania się na nagrody i kary. 9 sierpnia 1907 roku obóz się zakończył, ale rozpoczęła się historia ruchu skautowego.

Polegać jak na skaucie

W celu rozszerzenia swojej idei Baden-Powell udawał się w podróże do Wielkiej Brytanii, gdzie głosił wykłady o skautingu, na które przychodziła głównie młodzież. Generał proponował niepospolite formy zajęć. Wyjaśniał tajemnice przyrody, uczył jak rozpoznawać zwierzęta i rośliny oraz jak radzić sobie w niebezpieczeństwie.

Skauting szybko rozprzestrzenił się na całą Europę oraz Australię i USA. Każdy, kto chciał zostać skautem musiał złożyć przysięgę, która brzmiała: "Przysięgam na swój honor uczynić wszystko, co leży w mojej mocy, by spełnić obowiązek względem Boga i Króla. Nieść pomoc bliźnim w każdej potrzebie. Być posłusznym prawu skautowemu".

W 1909 roku założono ruch skautek. Ich symbolem stała się złota koniczynka na niebieskim tle. Kolory te symbolizują słońce świecące nad dziećmi na świecie, a liście oznaczają trzy części Przyrzeczenia Skautowego: służbę Bogu, pomoc bliźnim i posłuszeństwo prawu. Łodyga jest płomieniem miłości, która łączy ludzi na świecie.

Baden-Powell został nagrodzony wieloma odznakami w tym Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu "Polonia Restituta". 22 lutego każdego roku obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej, który uznaje się za dzień harcerzy i skautów na całym świecie.
Prawo Skautowe
1. Na słowie skauta można polegać jak na słowie Zawiszy.
2. Skaut jest wierny Ojczyźnie.
3. Skaut jest obowiązany być pożytecznym i pomagać innym.
4. Skaut jest przyjacielem wszystkich, a bratem każdego innego skauta.
5. Skaut jest rycerski.
6. Skaut jest przyjacielem zwierząt.
7. Skaut jest karny i posłuszny.
8. Skaut śmieje się i gwiżdże w najcięższym nawet położeniu.
9. Skaut jest oszczędny.
10. Skaut jest czysty w myśli, mowie i uczynku - wolny od nałogów pętających ducha i ciało. (punkt wprowadzony w 1912 roku)

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 2.5.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie