XII Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Już można wysyłać prace. Jakie zadanie czeka na uczestników?

Adam Jakuć
Adam Jakuć
Temat tegorocznego konkursu brzmi: Roman Dmowski - Idea Wszechpolska na podstawie cytatu: „Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować”
Temat tegorocznego konkursu brzmi: Roman Dmowski - Idea Wszechpolska na podstawie cytatu: „Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować” Harris & Ewing/ the United States Library of Congress's Prints and Photographs division
Do 2 lutego br. można wysyłać zgłoszenia na XII Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. - Ma promować patriotyzm wśród młodzieży, popularyzować historię Polski, a w szczególności przypominać wielki dorobek intelektualny, jednego z najwybitniejszych polskich mężów stanu i pisarza ideowego - Romana Dmowskiego. - mówi Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski.

Spis treści

Idea konkursu

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich z całej Polski.

- Ma promować patriotyzm wśród młodzieży, popularyzować historię Polski, a w szczególności przypominać wielki dorobek intelektualny, jednego z najwybitniejszych polskich mężów stanu i pisarza ideowego - Romana Dmowskiego.
- mówi Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski.

Zadania konkursowe

Uczestnicy konkursu mają do wyboru jedno z trzech trzy zadań: napisanie eseju, wykonanie pracy plastycznej lub zrealizowanie krótkiego filmu. Ich praca musi polegać na interpretacji tegorocznego tematu: Roman Dmowski - Idea Wszechpolska na podstawie cytatu: „Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować”.

- Wskazana kwestia niesie za sobą głęboką myśl Dmowskiego, którą pragnął swoim rodakom zaszczepić, dotyczącą określenia narodu jako wspólnoty wszystkich Polaków, bez względu na miejsce zamieszkania i inne uwarunkowania, pracujących na rzecz swojej ojczyzny - tłumaczy prezes Wasilewski.

Nagrody w konkursie

Laureaci otrzymają prestiżowe nagrody, m. in. laptopy, tablety, książki i wiele innych atrakcyjnych upominków. Nauczyciele oraz szkoły również zostaną wyróżnione i nagrodzone. Wszyscy zostaną zaproszeni w marcu br. na uroczystą galę do Białegostoku oraz Drozdowa.

Gdzie wysyłać zgłoszenia?

Podpisane prace należy wysyłać do 2 lutego br.:

  • elektronicznie w formacie pdf/jpg/mp4 za pośrednictwem formularza internetowego poprzez stronę: www.obowiazekpolski.pl/zgloszenia-uczestnikow
  • oraz pocztą na adres: Fundacja Obowiązek Polski, ul. Jurowiecka 56, 15-101 Białystok (dotyczy tylko prac plastycznych).

Dodatkowe informacje

Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na Facebooku: XII Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim
Regulamin do pobrania na stronie:

Fundacja Obowiązek Polski

Elektroniczne wersje przydatnych dzieł Dmowskiego można znaleźć na stronie Cyfrowej Biblioteki Myśli Narodowej.

Organizator i partnerzy

Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim organizuje Fundacja Obowiązek Polski we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego, Instytutem Pamięci Narodowej, Podlaskim Kuratorium Oświaty.

Roman Dmowski

Roman Dmowski (ur. 1864) był jednym z najwybitniejszych polityków w Polsce XX w. Współzałożyciel Narodowej Demokracji. Minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP oraz II i III Dumy rosyjskiej. Nazywany jest jednym z ojców polskiej niepodległości.

- Dmowski to wielki myśliciel obozu narodowego, jeden z twórców polskiej idei narodowej, która w symbiozie z wiarą chrześcijańską wpływała na kształtowanie się postaw narodowych Polaków pod koniec zaborów i w 20-leciu międzywojennym - opowiada Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski.

Jego zdaniem, główną cechą działalności Dmowskiego było przesycenie jej silnym poczuciem odpowiedzialności za losy narodu i państwa. - Wzywał, abyśmy do wszystkiego co się dzieje, odnosili się solidarnie, narodowo, po polsku. Niespotykana jest skala dokonań Dmowskiego w dyplomacji międzynarodowej oraz to jaką wiedzę posiadł on mieszkając w zniewolonym przez zabory kraju i jak potrafił ją potem skutecznie wykorzystać w celu odbudowy polskiej niepodległości i kształtowania nowych granic państwa - podkreśla prezes.

Przypomina, że Dmowski był sygnatariuszem Traktatu Wersalskiego, przywracającego Polskę na mapę Europy. - Dmowski jest wzorem postaw zaangażowanego patriotyzmu na wielu odcinkach życia społecznego. Poza gotowością do walki o wolność Ojczyzny w momencie jej zagrożenia, to także wzór codziennej pracy u podstaw dla swojego narodu - uważa Dariusz Wasilewski.

Zmarł 2 stycznia 1939 roku w Drozdowie obok Łomży. Następnie jego ciało przewieziono do archikatedry warszawskiej, gdzie hołd zmarłemu oddało ok. 150 tys. osób. W tej świątyni 7 stycznia została odprawiona msza św. pogrzebowa. Podczas pogrzebu, według źródeł sanacyjnych (nieprzychylnych Dmowskiemu), wzięło udział 100 tysięcy osób. Zdaniem organizatorów, w ostatnim pożegnaniu Romana Dmowskiego mogło uczestniczyć nawet ponad 200 tysięcy ludzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XII Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Już można wysyłać prace. Jakie zadanie czeka na uczestników? - Kurier Poranny

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia