Za stworzenie PeWuKi otrzymał order Polonia Restituta

Redakcja
Prezes Stanisław Wachowiak (czwarty od lewej) z ministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego Sławomirem Czerwińskim (szósty od lewej) przed jednym z pawilonów PeWuKi.
Prezes Stanisław Wachowiak (czwarty od lewej) z ministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego Sławomirem Czerwińskim (szósty od lewej) przed jednym z pawilonów PeWuKi. NAC
Udostępnij:
Legendarna wystawa była wspaniałym podsumowaniem istnienia 10-lecia odrodzonej Polski

Powszechna Wystawa Krajowa (PeWuKa), była wielką prezentacją wystawienniczą, jaką przygotowano w Poznaniu w 1929 r. Trwała 138 dni, od 15 maja do 30 września. Uświetniła 10-lecie niepodległości i pokazała dorobek odrodzonego państwa.

Protektorat nad wystawą objęli prezydent RP Mościcki i marszałek Piłsudski, a o jej powodzeniu zadecydowała decyzja, kto pokieruje budową.

Z kilku kandydatur na prezesa rady wybrano prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego, a stanowiska prezesa zarządu i dyrektora naczelnego objął były minister i poseł dr Stanisław Wachowiak. Budowa ruszyła w 1926 r. Osobiste związki Wachowiaka z Inowrocławiem sprawiły, że uważnie śledzili ją nasi przodkowie, mając go "za swego". 7 lat wcześniej był on jednym z liderów w powstaniu wlkp. i potem pierwszym prezesem Rady Miejskiej.

A mieszkał tu od 1916 r., kiedy został podskarbim Banku Ludowego. I choć związał się z miastem na krótko, bo do 1920 r., to intensywnie. Pięcioletni okres miał wpływ na j ego postawę, a pozycja, jaką osiągnął, była trampoliną dla dalszej kariery. On zaś Kujawy pokochał szczerze, po wielokroć dając temu wyraz, choćby w kapitalnych, pełnych pysznych anegdot "Czasach, które przeżyłem".

Wielki sukces Polski

7 maja przypadła 124. rocznica urodzin Stanisława Wachowiaka. Tutaj na obrazie Romana Kramsztyka.
(fot. zbiory Piotra Stachowiaka)

Wachowiak opisał tam trud budowy PeWuKi i dni chwały, gdy 15 maja 1929 r. na jej otwarcie stawił się Mościcki z rządem i korpusem dyplomatycznym. - To triumf mego życia! - odnotował. Wystawa przeszła wszelkie oczekiwania. Na 65 ha w 111 pawilonach pokazano wszystko, czym Polska szczyciła się w gospodarce, nauce, kulturze, sporcie i innych obszarach życia. Wystawę zwiedziło 4,5 min osób, w tym 200 tys. gości

Ordery w podzięce

I pisze dalej Wachowiak: - Piękny był koniec września 1929 r., gdy do Poznania zjechał rząd. Razem z Ratajskim zaproszono nas na zamek. Po wygłoszeniu mów premier Świtalski w sali tronowej oznajmił, że rząd postanowił, a kapituła uchwaliła nadać nam Wielkie Wstęgi z Gwiazdą orderu Polonia Restituta.

PIOTR STRACHANOWSKI, Gazeta Pomorska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie