Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pamięć o ofiarach obozu Auschwitz-Birkenau trwa
Prezes oświęcimskiego TOnO od wielu lat zapala znicze w różnych miejscach kaźni więźniów byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
- To mój obowiązek jako mieszkańca ziemi oświęcimskiej wobec tych, którzy tu cierpieli i ginęli. Mój dziadek Bogumił Sułek, oznaczony numerem 131361, też był więźniem tego obozu – mówi Marek Księżarczyk.
W przeddzień 79. rocznicy wyzwolenia obozu znicze zapłonęły pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11. Jest to szczególne miejsce, jeśli chodzi o upamiętnienie polskich więźniów obozu. Wśród kilku tysięcy rozstrzelanych przez Niemców w tym miejscu, byli głównie Polacy.
Prezes Księżarczyk podkreśla, że ważny był w uczczeniu pamięci ofiar KL Auschwitz udział młodych ludzi ze Szkolnego Koła TOnO działającego w Powiatowym Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego przy ul. Leszczyńskiej w Oświęcimiu.
Wraz z jego opiekunem historykiem Adamem Kurzyńskim znicze zapalili i chwilą milczenia pamięć ofiar KL Auschwitz uczcili uczniowie: Maja Pasternak, Oliwia Sąda, Bartosz Szen i Marcin Pocieleń.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Filmy o Auschwitz, a obozowa rzeczywistość WIDEO
- Niecodzienna nocna operacja na budowie mostu nad Sołą w Oświęcimiu przy mrozie -17!
- Studniówki w Oświęcimiu. Wyjątkowe bale, które pamięta się latami! Zdjęcia
- Szkoły z pow. oświęcimskiego. W których najlepiej zdali egzamin ósmoklasisty?
- Wieża widokowa na wzgórzu Skała w Chełmku stanie w tym roku
- Miniolimpiada dla przedszkolaków w Oświęcimiu. WIDEO