Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mało znana historia pierwszych dni po wyzwoleniu obozu Auschwitz
Reżyser filmu, oświęcimianka, Gabriela Mruszczak, od wielu lat współpracująca z TVP przy realizacji filmów dokumentalnych, podkreśla, że KL Auschwitz kojarzony jest przede wszystkim z ogromnym złem, ale warto zwrócić uwagę, że w tym miejscu pojawiło się również wiele dobra.
- Film „Ocalić ocalonych” jest właśnie dokumentalną opowieścią o poświęceniu dla drugiego człowieka, bezinteresownej pomocy, doktorze Józefie Bellercie oraz szpitalu PCK dla wyzwolonych więźniów KL Auschwitz - zaznacza Gabriela Mruszczak.
Doktor Bellert nie działał sam. Wokół niego skupiony był oddany personel: lekarze, pielęgniarki, sanitariusze oraz liczni ochotnicy, wśród nich wielu mieszkańców ziemi oświęcimskiej. W filmie pojawiły się więc nagrania archiwalne m.in. Eugeniusza Daczyńskiego, Jadwigi Flader (z domu Żogała), Mieczysława Jakuczka, Aleksandry Kołodziejczyk (z domu Bystroń), Genowefy Tokarewicz (z domu Ulmann).
Przez prawie 6 miesięcy doktor Bellert kierował prawdopodobnie największym szpitalem polowym w Europie. Mimo braku leków, jedzenia, wody, prądu, w trudnych warunkach sanitarnych uratowano w nim życie lub przywrócono do zdrowia ponad 4,5 tys. pacjentów różnych narodowości - byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau.
Praca załogi szpitala była heroicznym zmaganiem, po kilkanaście godzin na dobę, często przy braku możliwości posilenia się. Zdarzało się, że pielęgniarki miały problem, by wykonać zastrzyk, ponieważ wycieńczone i wychudzone ciało chorego nie pozwalało na to. Wielu oswobodzonych więźniów bało się nie tylko zastrzyków ale też kąpieli.
"Przez cały okres pracy w szpitalu poobozowym nikt z nas nie pytał o zapłatę. (...) a wartości moralnych nie da się przeliczyć na żadne pieniądze" - napisała po latach pielęgniarka, Joanna Jakobi.
Doktor Józef Bellert w kolejnych latach po wojnie pełnił funkcję dyrektora szpitala św. Łazarza w Krakowie, a następnie pracował w przychodni na krakowskim Kleparzu. „Niejednokrotnie odwiedza w domu chorego, mieszkającego samotnie i bez opieki, sam załatwia mu lekarstwa, czasem zakupy, ba, zdarza się nawet, że zapali w piecu” – tak pisało o nim Echo Krakowa w latach 60. ubiegłego wieku.
Premiera "Ocalić ocalonych" w Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu
Premierowy pokaz filmu "Ocalić ocalonych" odbędzie się 24 stycznia 2024 r. o godz. 11 w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu, w auli budynku Collegium Primum. Zbiega się z kolejną rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau.
W rolach głównych wystąpiły studentki pielęgniarstwa oświęcimskiej uczelni: Beata Jaczewska, Katarzyna Klimeczko, Anna Makowska-Hulbój, Oliwia Pichnar
Dokument powstał we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem – oddział w Krakowie oraz Małopolską Uczelnią Państwową im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Wstęp na premierę jest wolny.
79. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau
27 stycznia przypada 79. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Przewodnim motywem będzie człowiek, a wizualnym symbolem będą twarze ludzi więzionych w Auschwitz uwiecznione na rysunkach wykonanych w czasie istnienia obozu oraz po wojnie.
Główne obchody odbędą się w namiocie ustawionym nad jednym z zakonserwowanych historycznych baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Druga część obchodów odbędzie się przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu Birkenau. Odmówione tam zostaną modlitwy, a Ocalali oraz goście złożą znicze, upamiętniając wszystkie ofiary obozu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Filmy o Auschwitz, a obozowa rzeczywistość WIDEO
- Niecodzienna nocna operacja na budowie mostu nad Sołą w Oświęcimiu przy mrozie -17!
- Studniówki w Oświęcimiu. Wyjątkowe bale, które pamięta się latami! Zdjęcia
- Szkoły z pow. oświęcimskiego. W których najlepiej zdali egzamin ósmoklasisty?
- Wieża widokowa na wzgórzu Skała w Chełmku stanie w tym roku
- Miniolimpiada dla przedszkolaków w Oświęcimiu. WIDEO