Znikają ślady dawnej osady Hammer koło Miastka. Pierwsze wzmianki pochodzą z XVI wieku

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Hammer to nieistniejący już majątek (osada) między Miastkiem a Słosinkiem. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1566 roku. Na wzgórzu wśród powalonych drzew pozostały dwa groby...

Dawna osada Hammer. Nagrobki na wzgórzu

Nagrobki znajdują się niedaleko współczesnego źródełka Hammer urządzonego przed laty przez Nadleśnictwo Miastko. Z polnej drogi trzeba wejść na niewielkie wzgórze.

Hammer przed wojną był dużym majątkiem

Hammer jest zaznaczony na przedwojennych niemieckich mapach. To był duży majątek. Na mapie widać kilka mniejszych budynków i jedną dużą halę.

Zobacz także:

- Źródła wskazują, że Hammer był majątkiem, w którym znajdowała się fabryka skrobi. Do 1900 r. jego właścicielem był Albert Neuman. Następnie majątek przechodził z rąk do rąk. Do 1931 roku właściciele zmieniali się aż 9 razy (Ackerbürger Karl Krebs, Abbau Rummelsburg, und Schmiedemeister August Wollenschläger, Gutsbesitzer Gudewill, Robert Sagert, Gutsbesitzer Peter Pannecke, Kaufmann Paul Sander, Diplomiandwirt Karl Henry in Reinfeld, Gutsbesitzer Viktor Woesner, Firma Adolf Lewin in Stolp i. Pom, Landwirt Ernst Birnbaum aus Rostock – informuje Dominik Radecki z Towarzystwa Historycznego Regionu Miasteckiego.

Dane z 1914 r. mówią o majątku o powierzchni 336 ha (pola uprawne 230 ha, łąki 30 ha, lasy 52 ha, wody (jeziora) 24 ha). Hodowla to głównie świnie i bydło.

Hammer w 1915 roku jako posiadłość rycerska

Jako ciekawostkę podajemy informację, że zachował się prasowy artykuł z 1915 r., który informował, że „właścicielka dóbr rycerskich Gudewill, sprzedała swą posiadłość rycerską Hammer pod Miastkiem panu Sagertowi z Berlina za 250 tysięcy marek” (skan artykułu w naszej fotogalerii).

Czytaj także:

Do 1930 roku Hammer był oddzielną gminą. Następnie wszedł w skład gminy Reinfeld (Słosinko) tworząc gminę Reinfeld – Hammer.

Po 1945 r. budynki wchodzące w skład majątku Hammer zostały rozebrane.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Znikają ślady dawnej osady Hammer koło Miastka. Pierwsze wzmianki pochodzą z XVI wieku - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia