„Żołnierz Wielkopolski”: Zagraniczna misja Ignacego Paderewskiego

Grzegorz Okoński
Żołnierz Wielkopolski
Ignacy Paderewski, który szefował polskiej delegacji na posiedzeniu Ligi Narodów w 1921 roku, również w październiku 1924 roku był na posiedzeniu Ligi - donosił „Żołnierz Wielkopolski” z listopada 1924 roku. Gazeta przy okazji przytoczyła obszerny życiorys Mistrza.

Ale nie tylko Ignacy Paderewski pełnił w tym czasie zagraniczną misję. Wielkopolscy żołnierze i oficerowie składali wieńce na grobie Nieznanego Żołnierza w Paryżu (byli ochotnicy w armiach Koalicji), a także uczestniczyli w kongresie byłych wojskowych w Londynie. Tych ostatnich na przyjęciu ugościł poseł Skirmunt.

„Żołnierz Wielkopolski”: Zagraniczna misja Ignacego Paderewskiego
Żołnierz Wielkopolski

Przy okazji Paderewskiego - z racji jego wizyty w Poznaniu 21 listopada 1924 roku, dotyczącej wręczenia tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego, gazeta publikowała czterodniowy rozkład zajęć: Paderewski miał być m.in. w Urzędzie Miasta, Uniwersytecie, Teatrze Polskim i w Bazarze.

Gazeta publikuje też ciekawy artykuł o Intendenturze VII Okręgu Wojskowego w Poznaniu, kierowanej przez pułkownika Juliusza Cezara, oficera o dużej wiedzy fachowej, o ustalonej prawości charakteru i wyrobionym zmyśle organizacyjnym, obszerny reportaż z Okręgowego Zakładu Mundurowego w Poznaniu, o Hubertusie w dobrach hrabiostwa Mielżyńskich w Iwnie, wiadomości sportowe, recenzje teatralne i reklamy - m.in. perfum... Cegielskiego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia