155 lat od deszczu meteorytów w Pułtusku. "Na niebie pojawiła się ognista kula"

Damian Świderski
Damian Świderski
155 lat od deszczu meteorytów w Pułtusku. "Na niebie pojawiła się ognista kula". Zdjęcie ilustracyjne
155 lat od deszczu meteorytów w Pułtusku. "Na niebie pojawiła się ognista kula". Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com
30 stycznia 1868 roku w Pułtusku spadł deszcz meteorytów. Tego dnia ok. godziny 19 na niebie pojawiła się ognista kula. Przemieszczała się z olbrzymią prędkością, aby rozpaść się na wiele kawałków. Te przypominały iskry. Mieszkańcy miasta, którzy obserwowali meteoryt z wielką trwogą, usłyszeli huk przypominający im wystrzały z armat.

Deszcz meteorów w Pułtusku. 155 lat od ognistej kuli na niebie

Deszcz meteorytów w Pułtusku został odnotowany 30 stycznia 1868 roku, czyli 155 lat temu. Mieszkańcy miasta zauważyli ognistą kulę, która niczym spadająca gwiazda poruszała się po niebie. Za kulą ciągnął się tęczowy promień. Przypominał ogon. Po chwili kula rozpadła się, a na ulice i domy ludzi spadły kamienie. Taki sam los spotkał zamarzniętą rzekę Narew. Okazało się, że te kamienie to w istocie około 70 tysięcy meteorytów. Łączna waga kamieni wynosiła podobno dwie tony.

- Już cztery dni po zdarzeniu na miejsce przyjechali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zajęli się badaniem meteorytu. Jego próbki rozesłali po całym świecie. Fragmenty zbierali także zwykli ludzie, żeby wykorzystywać je do celów medycznych lub magicznych – opowiadał w programie „Podwójne Espresso” w 2018 roku dyrektor muzeum regionalnego w Pułtusku Andrzej Popowicz.

Tysiące odłamków meteoru w Polskich zbiorach

Od czasu, kiedy meteoryt pojawił się na niebie nad Pułtuskiem, odnaleziono ok. 69 tysięcy odłamków. W Polskich muzeach znajduje się ich 700, z czego największy ma ciężar 8,1 kg i znajduje się w zbiorach Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Największy odłamek meteorytu z Pułtuska, który jest za granicą, znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i waży ponad 9 kilogramów.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło: Polskie Radio/PAN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 155 lat od deszczu meteorytów w Pułtusku. "Na niebie pojawiła się ognista kula" - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia