Prace archeologiczne na terenie nowej strefy przemysłowej
Prace archeologiczne na terenie nowej strefy przemysłowej zleciło miasto Żagań. "Prowadzimy działania na dwóch stanowiskach. Jeden ma ok. 1 hektara, drugi ponad 20 arów" - wyjaśnia Oktawian Wróblewski, szef pracowni Relikt. "Czasu jest niewiele, bo tylko do końca marca, ale już widzimy, że to wielce obiecujący archeologicznie teren".
Odkrycia z okresu pradziejowego
Archeolodzy odsłonili warstwę gruntu ciężkim sprzętem, a następnie ręcznie odkopali fragmenty. Znaleźli między innymi starożytne paleniska z pozostałościami żużla oraz fragmenty naczyń ceramicznych i kości zwierzęcych. "To są paleniska z pewnością pradziejowe, ale jeszcze nie wiemy, czy to okres kultury łużyckiej, grupy białowickiej, czy też mamy do czynienia z okresem młodszym, z okresu wpływów rzymskich" - wyjaśnia Oktawian Wróblewski. "To stwierdzimy dopiero po zbadaniu znalezionych fragmentów naczyń. Ale możemy przypuszczać, że osada ma nawet 1500 lat".
Przyszłość znalezisk
Mirosław Walczak, żagański regionalista, podkreśla, że znalezione przy ul. Chrobrego artefakty zostaną przechowane w Muzeum Obozów Jenieckich, a w przyszłości będą stanowiły zaczątek muzeum miejskiego.
Czytaj również na naszym portalu
- Park Słowiański w Szprotawie to wyjątkowe miejsce! Tam znajdziemy Staw Zaręczynowy!
- Wykop z Żagania zostanie dzisiaj zasypany! Nie dowiemy się, ile jeszcze płyt kryje...
- Cudowne płyty nagrobne z XVII wieku odkryto w Żaganiu! Mają ogromną wartość!
- Tomb Raider w Żaganiu! Bezcenne dla nauki artefakty oraz ludzkie kości!