Archeologiczna sensacja w Żaganiu. Odkryto osadę sprzed 1,5 tys. lat!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Podczas prac archeologicznych przy ul. Chrobrego w Żaganiu, prowadzonych przez pracownię Relikt, natrafiono na starożytną osadę sprzed 1,5 tysiąca lat. To miejsce, w którym odkryto paleniska i naczynia codziennego użytku, rozciąga się na około 1 hektarze gruntu.

Prace archeologiczne na terenie nowej strefy przemysłowej

Prace archeologiczne na terenie nowej strefy przemysłowej zleciło miasto Żagań. "Prowadzimy działania na dwóch stanowiskach. Jeden ma ok. 1 hektara, drugi ponad 20 arów" - wyjaśnia Oktawian Wróblewski, szef pracowni Relikt. "Czasu jest niewiele, bo tylko do końca marca, ale już widzimy, że to wielce obiecujący archeologicznie teren".

Odkrycia z okresu pradziejowego

Archeolodzy odsłonili warstwę gruntu ciężkim sprzętem, a następnie ręcznie odkopali fragmenty. Znaleźli między innymi starożytne paleniska z pozostałościami żużla oraz fragmenty naczyń ceramicznych i kości zwierzęcych. "To są paleniska z pewnością pradziejowe, ale jeszcze nie wiemy, czy to okres kultury łużyckiej, grupy białowickiej, czy też mamy do czynienia z okresem młodszym, z okresu wpływów rzymskich" - wyjaśnia Oktawian Wróblewski. "To stwierdzimy dopiero po zbadaniu znalezionych fragmentów naczyń. Ale możemy przypuszczać, że osada ma nawet 1500 lat".

Przyszłość znalezisk

Mirosław Walczak, żagański regionalista, podkreśla, że znalezione przy ul. Chrobrego artefakty zostaną przechowane w Muzeum Obozów Jenieckich, a w przyszłości będą stanowiły zaczątek muzeum miejskiego.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Archeologiczna sensacja w Żaganiu. Odkryto osadę sprzed 1,5 tys. lat! - Gazeta Lubuska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia