Dzięki kapsule czasu, mieszkańcy Wschowy mają okazję poznać swoje miasto

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Tuż po otwarciu kapsuły LWKZ informował, że w mniejszej szkatule odnaleziono zawinięte w drukowany papier monety pochodzące z XVIII i XIX wieku, a większa zawierała dokumenty pochodzące z również z XVIII i XIX wieku (najstarszy z 1726 r.) i relikwie
Tuż po otwarciu kapsuły LWKZ informował, że w mniejszej szkatule odnaleziono zawinięte w drukowany papier monety pochodzące z XVIII i XIX wieku, a większa zawierała dokumenty pochodzące z również z XVIII i XIX wieku (najstarszy z 1726 r.) i relikwie Fot. Arch. Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
W środę, 31 stycznia we Wschowie odbędzie się duże wydarzenie związane z odkryciem, jak się okazało, najstarszej na świecie kapsuły czasu. Będzie można obejrzeć część jej zawartości. Będą też spacery dla mieszkańców śladami kapsuły.

Odkrycie we Wschowie. Kapsuła czasu

Odkryta jesienią 2023 roku kapsuła czasu w środę, 31 stycznia zostanie oficjalnie przekazana do Muzeum Ziemi Wschowskiej. Uroczystość odbędzie się w Zamku Królewskim we Wschowie.

– Kapsuła czasu składa się z czterech wkładów pochodzących z lat 1726, 1786, 1884 i 1914. Zawartość została wydobyta z kuli zwieńczenia wieży kościoła farnego we Wschowie w trakcie trwających prac remontowych. Ogółem odkrytych zostało m.in. kilkadziesiąt stron dokumentów, numizmaty i inne. Wartość odkrycia podkreśla bardzo dobry stan jego zachowania – informuje Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Tuż po otwarciu kapsuły LWKZ informował, że w mniejszej szkatule odnaleziono zawinięte w drukowany papier monety pochodzące z XVIII i XIX wieku, a większa zawierała dokumenty pochodzące z również z XVIII i XIX wieku (najstarszy z 1726 r.) i relikwie

Dzięki kapsule czasu, mieszkańcy Wschowy mają okazję poznać ...

Zamek Królewski we Wschowie. Co się będzie działo w środę?

W godzinach 10.00 – 17.00 wybrana zawartość kapsuły będzie wystawiona dla zwiedzających w zamku. W godz. 10-12.20 zaplanowano „Rozważania na temat kapsuły czasu”. Kolejno głos zabiorą: Barbara Ratajewska (10.00-10.15), Przemysław Wojciech (11.00-11.15) oraz ks. dziekan Dariusz Ludwikowski i ks. dr hab. Robert Kufel 12.00-12.20.

Natomiast o godz. 14.45 oraz 16.00 zaplanowano dwie możliwości zwiedzania miasta z przewodnikiem śladami kapsuły czasu. Każdy ze spacerów potrwa pół godziny.

O godz. 13 podczas konferencji prasowej omówiona zostanie zawartość kapsuły oraz przedstawiony harmonogram prac związanych ze znaleziskiem.

– W trakcie konferencji nastąpi również podpisanie umowy o przekazaniu kapsuły przez ks. dziekana Dariusza Ludwikowskiego z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie do Muzeum Ziemi Wschowskiej. Zostanie także podpisane porozumienie o współpracy w opracowaniu znaleziska między Muzeum Ziemi Wschowskiej a Archiwum Diecezjalnym w Zielonej Górze – informuje Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Zaproszono do udziału w wydarzeniu dr Barbarę Bielinis-Kopeć, Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ks. dziekana Dariusza Ludwikowskiego z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, ks. dr hab. Roberta Kufla z Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze oraz Damiana Małeckiego dyrektora Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Wschowa. Remont klasztoru i kościoła

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dzięki kapsule czasu, mieszkańcy Wschowy mają okazję poznać swoje miasto - Gazeta Lubuska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia