Po latach znalazła się zaginiona rzeźba z Nowego Miasteczka. Była zapisana w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Po latach odnalazła się zaginiona rzeźba z kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku
Po latach odnalazła się zaginiona rzeźba z kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku Parafia św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku/LWKZ
To było żmudne śledztwo. Dokumenty przeczyły sobie. A rzeźby wciąż nigdzie nie było. - Po wielu latach odnaleziona została gotycka Pietà z kościoła parafialnego pw. św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku - poinformowała Kamila Domagalska z Lubuskiego Urzędu Konserwatora Zabytków. Co się działo z zabytkiem? Czy wróci na swoje miejsce?

Warto zobaczyć w powiecie nowosolskim. Kościół pw. Marii Magdaleny

To wyjątkowa sytuacja, po wielu latach udało się odnaleźć zaginioną rzeźbę. Było to możliwe dzięki staraniom i zaangażowaniu konserwator Kamili Domagalskiej oraz księdza proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny. Trzeba było wykonać żmudne śledztwo.

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że zapisy na karcie ewidencyjnej wskazywały, iż zabytek zaginął co najmniej przed 1992 r. Pytano w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, szukano w dokumentach archiwalnych dotyczących zabytków ruchomych. Ale nie udało się ustalić miejsca jego przechowywania. Dlatego w 2020 r. rzeźbę zgłoszono do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem.

Odkryj tajemnice Lubuskiego:

- Pod koniec 2022 r. podczas kwerendy archiwalnej przypadkiem natrafiono na pismo Proboszcza Parafii w Nowym Miasteczku z 1964 r. dotyczące remontu kościoła w Popęszycach, w którym wspomniał on również, iż dwa lata wcześniej poinformował ustnie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, że Pietà została oddana do konserwacji do Wrocławia (nie wskazano pracowni konserwatorskiej) i po zakończeniu prac wróci do kościoła w Nowym Miasteczku - opowiada historię Kamila Domagalska, Zastępca Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - W innym miejscu teczki znaleziono z kolei pismo Dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków w Zielonej Górze z 1984 r. zawierające prośbę o zwrot rzeźby, która została zabrana do konserwacji przez ASP w Krakowie w 1968 r.

Po latach odnalazła się zaginiona rzeźba z kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku

Po latach znalazła się zaginiona rzeźba z Nowego Miasteczka....

Rzeźba odnaleziona. Studenci uczyli się konserwacji

Kamila Domagalska zwraca uwagę, że treść obu dokumentów w pewnym sensie wykluczała się, ponieważ wynikałoby z nich, iż zabytek był poddawany pracom konserwatorskim od 1962 do, co najmniej końca 1964 r. we Wrocławiu, a następnie od 1968 r. - kolejnym pracom - w Krakowie. Później ustalono jednak, że informacja o dwóch kolejnych konserwacjach była prawdziwa.

- Na początku 2023 r. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wystąpił z zapytaniem o zaginioną rzeźbę do Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dzięki życzliwemu podejściu Dziekana dr. hab. Jarosława Adamowicza prof. ASP sprawa znalazła szczęśliwy finał i poszukiwana, gotycka rzeźba została odnaleziona - informuje LWKZ.

Pietà od 1966 r. znajdowała się w magazynie WKiRDS ASP w Krakowie. Prowadzono przy niej prace konserwatorskie w ramach procesów dydaktycznych.

Zabytkowa rzeźba. Kiedy wróci do Nowego Miasteczka?

Zaginioną rzeźbę mogą pamiętać tylko starsi parafianie z Nowego Miasteczka. Nie było jej przez wiele lat. Wiadomo jednak, kiedy wróci. Pietà zostanie zwrócona do kościoła po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich, które pozwolą na jej eksponowanie w kościele.

- Po konsultacjach z WKZ w Zielonej Górze wyraziłem zgodę na pozostawienie figury jeszcze przez dwa lata w ASP w Krakowie. Zostanie ona poddana całkowitej konserwacji oraz zostanie opracowana cała dokumentacja. Figura ma powrócić do nas najpóźniej w październiku 2025 roku - poinformował parafian ks. proboszcz Wojciech Ratajewski.

Odpust z okazji święta św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku, 21 lipca 2019 r.

NOWE MIASTECZKO. Nie ma w Biblii drugiej świętej, która jak ...

Zobacz też wideo: Będzie taras widokowy na farze w Gubinie?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Po latach znalazła się zaginiona rzeźba z Nowego Miasteczka. Była zapisana w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych - Gazeta Lubuska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia