W Lubuskiem znaleziono prawdziwy skarb! Archeolodzy będą mieli co robić!

Jakub Pikulik
Na skarb składa się około 150 monet. To brakteaty śląskie, które były wybijane w latach 1250-1300.
Na skarb składa się około 150 monet. To brakteaty śląskie, które były wybijane w latach 1250-1300. R. Kuźbik & G. Węgrzyn
W centrum Szprotawy trwa inwestycja, której towarzyszą badania archeologiczne. Podczas prac natrafiono na istny skarb. To około 150 monet. Kto i dlaczego je ukrył? Na te pytania spróbują teraz odpowiedzieć archeolodzy.

O odkryciu w Szprotawie poinformował Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Zielonej Górze. Dokonano go podczas badań archeologicznych prowadzonych w Szprotawie na ulicy Odrodzenia. Przypomnijmy, że w centrum miasta prowadzone są szeroko zakrojone prace. Jako że teren centrum miasta ma niezwykle bogatą historię, to pracom bacznie przyglądają się archeolodzy.

Przeczytaj też:

Odkrycie przy głównej ulicy

Podczas prac przy ul. Odrodzenia dokonano nieoczekiwanego odkrycia o dużym znaczeniu naukowym. Badaniami kieruje mgr. Radosław Kuźbik z ramienia firmy ISKANDER. Monety odkryto w zasięgu dawnej parceli mieszczańskiej. Położona jest ona przy jednej z głównych ulic łączących plac rynkowy z Bramą Głogowską (budynek nie zachował się do dnia dzisiejszego).

Około 150 monet schowanych w ziemi

Co właściwie znaleziono? Po wstępnym rozpoznaniu określono, że wszystkie monety to szerokie brakteaty śląskie, które były wybijane w latach 1250-1300. Skarb liczy około 100-150 monet. Ich stan zachowania został oceniony jako dobry. Brakteaty zawierają duży procent srebra, dlatego na powierzchni monet obecna jest delikatna, zielonkawa patyna.

Zobacz też wideo: Odkryta we Wschowie kapsuła czasu ze skarbami

od 16 lat

Były skrupulatnie ułożone i zabezpieczone

Najciekawsze w tej historii jest to, że monety umieszczono w tekstylnym woreczku. Były zakopane płytko w ziemi. Część odkrytych monet tworzyła stosy w kształcie niewysokich walców. Archeolodzy przypuszczają więc, że zostały one pierwotnie w sposób przemyślany ułożone, po czym ciasno obwiązane materiałem, zapobiegając tym samym ich rozsypaniu. Tak przygotowane pakiety wraz z luźnymi egzemplarzami schowano w sakiewce, którą następnie ukryto.

Kto i dlaczego ukrył monety?

W przypadku depozytów pieniężnych nieodzownym pytaniem jest, kto dokonał ukrycia, kiedy i dlaczego to zrobił. Na to pytanie w najbliższym czasie będą chcieli odpowiedzieć specjaliści. Obecnie możemy jednak założyć, iż była to tak zwana gotówka podręczna należąca do raczej zamożnej osoby.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia