Dzwony pokoju dla Europy wrócą również do kościołów w Kujawsko-Pomorskiem

mc
Opracowanie:
Jeden ze zrabowanych dzwonów trafi do kościoła w Słowianowie, na terenie bydgoskiej diecezji
Jeden ze zrabowanych dzwonów trafi do kościoła w Słowianowie, na terenie bydgoskiej diecezji Mariusz Kapała/Zdjęcie ilustracyjne
Zrabowane w czasie II wojny światowej przez niemieckiego okupanta, wrócą do macierzystych parafii, nie tylko do Polski, ale i do Czech. Projekt od 2018 roku realizuje diecezja Rottenburg-Stuttgart w Niemczech. Do jednej z parafii na terenie Kujaw i Pomorza dzwon ma trafić już w weekend 17-18 czerwca.

Chodzi o dzwony zrabowane w latach II wojny światowej przez Niemców. Teraz znów mają bić w polskich i czeskich kościołach. W Polsce trafią do diecezji bydgoskiej i elbląskiej, jak również do Archidiecezji Warmińskiej.

To Cię może też zainteresować

Miały zostać przetopione

Dzwony, które skradziono z zajętych ziem w czasie wojny, miały wspomóc hitlerowską machinę wojenną. Zostały zabrane z zamiarem przetopienia ich z przeznaczeniem dla przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. Z wojennej zawieruchy ocalało ich około 60.

Od 2018 roku specjalny, poświęcony im projekt realizuje niemiecka diecezja Rottenburg-Stuttgart. Dzwony są odrestaurowywane i systematycznie zwracane parafiom, z których zostały zrabowane.

– Parafie nie spodziewały się takiego upominku, takiej wiadomości, były zaskoczone, i oczywiście była to wielka radość dla księży: usłyszeć, że dzwon tej parafii gdzieś istnieje i powróci na swoje miejsce – słowa Faustyny Niestrój, muzykolożki, organistki z diecezji rottenburskiej cytuje TVP Bydgoszcz.

Zwrot dzwonów kosztuje 2,5 mln euro "Zadaniem siostry Faustyny, która pochodzi z Polski, było tłumaczenie niemieckiej dokumentacji archiwalnej na język polski i nawiązywanie kontaktów z parafiami, do których miały wrócić te zrabowane dzwony. To m.in. parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Sławianowie w diecezji bydgoskiej, a także parafie z diecezji elbląskiej i Archidiecezji Warmińskiej" - informuje TVP Bydgoszcz.

To, jak jest podkreślane, wynik troski o dziedzictwo, by wspólnie ponad podziałami "wychodzić z inicjatywą, która ma na celu pojednanie oraz uzupełnienie czegoś, co jest brakiem w kościołach, a co było elementem ich wyposażenia".

Wartość pracy i całej operacji związanej ze zwróceniem skradzionych dóbr w postaci dzwonów kościelnych to około 2,5 mln euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia