Edison wymyślił fonograf i nagrał Bismarcka

Redakcja
Edison pokazał fonograf i nagrał Bismarcka
Edison pokazał fonograf i nagrał Bismarcka Wikimedia Commons
29 listopada 1877 roku Thomas Edison zaprezentował fonograf.

Fonograf to starszy brat gramofonu. Dźwięk zapisywany był w nim przy pomocy igły na cylindrze zakładanym na walec. Na początku walec był napędzany korbką, potem została ona zastąpiona przez mechanizm sprężynowy.

W zaprezentowanym 29 listopada 1877 roku fonografie igła wykonywana była z diamentu, a dźwięk był zapisywany, gdy igła rzeźbiła rowek w folii nawiniętej na walec. Wynalazek został opatentowany 19 lutego 1878 roku.

Rolę głośnika i mikrofonu w fonografie pełniła metalowa tuba. Jedno z pierwszych urządzeń służących do zapisu i odtwarzania dźwięku miało jednak kilka wad, przede wszystkim zapis wykonywany na cynowej folii nie mógł być kopiowany.

Jak gramofon wyparł fonograf

Edison ulepszył swój wynalazek i w 1888 roku zaczął produkować cylindry woskowe, które mieściły aż dwie minuty nagrania, a w 1908 roku rozpoczęto produkcję wałków z celuloidu, które mieściły już cztery minuty. Jakość nagrania był lepsza od zapisu na płytach. Jednak w końcu wynalazek Edisona został wyparty przez gramofon i płyty, które można było tłoczyć w jeszcze większym nakładzie. Ostatni fonograf wyprodukowano w 1929 roku.

W 2012 roku udało się odtworzyć i zapisać nagrania pochodzące z cylindrów, które przez wiele lat znajdowały się w laboratoriach Thomasa Edisona pod Nowym Jorkiem. Cylindrami długo nikt się nie interesował, leżały nieopisane na jednej z półek, dopiero w XXI wieku udało się odtworzyć zapisane na cylindrach nagrania.

Fonograf nagrał Bismarcka i Moltkego

Jak się okazało cylindry zawierały dźwięki nagrane przez asystenta Thomasa Edisona, Adelbarta Wangemana. Dźwięki zostały nagrane w latach 1889-1890, na nagraniach pojawił się m.in. Otto von Bismarck, który recytował pierwsze wersy studenckiego hymnu "Gaudeamus igitur" i francuski hymn "Marsyliankę".

Na nagraniach rozpoznany został też głos Helmuta von Moltkego. Feldmarszałek recytował m.in. "Fausta" Goethego i "Hamleta" Szekspira. 89-letni wówczas Moltke nagrał swój głos w Krzyżowej koło Świdnicy, majątku, który zakupił za nagrodę jaką otrzymał za zasługi wojenne. Dodajmy, że jest to jedyne znane nagranie człowieka, który urodził się w XVIII wieku, Moltke przyszedł na świat 26 października w 1800 roku.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii,

autorstwa

, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia