Edison wymyślił fonograf i nagrał Bismarcka

Redakcja
Edison pokazał fonograf i nagrał Bismarcka
Edison pokazał fonograf i nagrał Bismarcka Wikimedia Commons
Udostępnij:
29 listopada 1877 roku Thomas Edison zaprezentował fonograf.

Fonograf to starszy brat gramofonu. Dźwięk zapisywany był w nim przy pomocy igły na cylindrze zakładanym na walec. Na początku walec był napędzany korbką, potem została ona zastąpiona przez mechanizm sprężynowy.

W zaprezentowanym 29 listopada 1877 roku fonografie igła wykonywana była z diamentu, a dźwięk był zapisywany, gdy igła rzeźbiła rowek w folii nawiniętej na walec. Wynalazek został opatentowany 19 lutego 1878 roku.

Rolę głośnika i mikrofonu w fonografie pełniła metalowa tuba. Jedno z pierwszych urządzeń służących do zapisu i odtwarzania dźwięku miało jednak kilka wad, przede wszystkim zapis wykonywany na cynowej folii nie mógł być kopiowany.

Jak gramofon wyparł fonograf

Edison ulepszył swój wynalazek i w 1888 roku zaczął produkować cylindry woskowe, które mieściły aż dwie minuty nagrania, a w 1908 roku rozpoczęto produkcję wałków z celuloidu, które mieściły już cztery minuty. Jakość nagrania był lepsza od zapisu na płytach. Jednak w końcu wynalazek Edisona został wyparty przez gramofon i płyty, które można było tłoczyć w jeszcze większym nakładzie. Ostatni fonograf wyprodukowano w 1929 roku.

W 2012 roku udało się odtworzyć i zapisać nagrania pochodzące z cylindrów, które przez wiele lat znajdowały się w laboratoriach Thomasa Edisona pod Nowym Jorkiem. Cylindrami długo nikt się nie interesował, leżały nieopisane na jednej z półek, dopiero w XXI wieku udało się odtworzyć zapisane na cylindrach nagrania.

Fonograf nagrał Bismarcka i Moltkego

Jak się okazało cylindry zawierały dźwięki nagrane przez asystenta Thomasa Edisona, Adelbarta Wangemana. Dźwięki zostały nagrane w latach 1889-1890, na nagraniach pojawił się m.in. Otto von Bismarck, który recytował pierwsze wersy studenckiego hymnu "Gaudeamus igitur" i francuski hymn "Marsyliankę".

Na nagraniach rozpoznany został też głos Helmuta von Moltkego. Feldmarszałek recytował m.in. "Fausta" Goethego i "Hamleta" Szekspira. 89-letni wówczas Moltke nagrał swój głos w Krzyżowej koło Świdnicy, majątku, który zakupił za nagrodę jaką otrzymał za zasługi wojenne. Dodajmy, że jest to jedyne znane nagranie człowieka, który urodził się w XVIII wieku, Moltke przyszedł na świat 26 października w 1800 roku.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii,

autorstwa

, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie