Fonograf to starszy brat gramofonu. Dźwięk zapisywany był w nim przy pomocy igły na cylindrze zakładanym na walec. Na początku walec był napędzany korbką, potem została ona zastąpiona przez mechanizm sprężynowy.
W zaprezentowanym 29 listopada 1877 roku fonografie igła wykonywana była z diamentu, a dźwięk był zapisywany, gdy igła rzeźbiła rowek w folii nawiniętej na walec. Wynalazek został opatentowany 19 lutego 1878 roku.
Rolę głośnika i mikrofonu w fonografie pełniła metalowa tuba. Jedno z pierwszych urządzeń służących do zapisu i odtwarzania dźwięku miało jednak kilka wad, przede wszystkim zapis wykonywany na cynowej folii nie mógł być kopiowany.
Jak gramofon wyparł fonograf
Edison ulepszył swój wynalazek i w 1888 roku zaczął produkować cylindry woskowe, które mieściły aż dwie minuty nagrania, a w 1908 roku rozpoczęto produkcję wałków z celuloidu, które mieściły już cztery minuty. Jakość nagrania był lepsza od zapisu na płytach. Jednak w końcu wynalazek Edisona został wyparty przez gramofon i płyty, które można było tłoczyć w jeszcze większym nakładzie. Ostatni fonograf wyprodukowano w 1929 roku.
W 2012 roku udało się odtworzyć i zapisać nagrania pochodzące z cylindrów, które przez wiele lat znajdowały się w laboratoriach Thomasa Edisona pod Nowym Jorkiem. Cylindrami długo nikt się nie interesował, leżały nieopisane na jednej z półek, dopiero w XXI wieku udało się odtworzyć zapisane na cylindrach nagrania.
Fonograf nagrał Bismarcka i Moltkego
Jak się okazało cylindry zawierały dźwięki nagrane przez asystenta Thomasa Edisona, Adelbarta Wangemana. Dźwięki zostały nagrane w latach 1889-1890, na nagraniach pojawił się m.in. Otto von Bismarck, który recytował pierwsze wersy studenckiego hymnu "Gaudeamus igitur" i francuski hymn "Marsyliankę".
Na nagraniach rozpoznany został też głos Helmuta von Moltkego. Feldmarszałek recytował m.in. "Fausta" Goethego i "Hamleta" Szekspira. 89-letni wówczas Moltke nagrał swój głos w Krzyżowej koło Świdnicy, majątku, który zakupił za nagrodę jaką otrzymał za zasługi wojenne. Dodajmy, że jest to jedyne znane nagranie człowieka, który urodził się w XVIII wieku, Moltke przyszedł na świat 26 października w 1800 roku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?