Filmy i bajki na kasetach wideo to było coś! Ile dziś są warte kasety VHS?

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Znaczna część starych kaset VHS ma przede wszystkim wartość sentymentalną i historyczną. Na portalu OLX, najdroższe, osiągają ceny nawet 7000 zł, ale są to całe kolekcje, np. bajek. Zobacz przykłady na kolejnych slajdach >>>>>
Znaczna część starych kaset VHS ma przede wszystkim wartość sentymentalną i historyczną. Na portalu OLX, najdroższe, osiągają ceny nawet 7000 zł, ale są to całe kolekcje, np. bajek. Zobacz przykłady na kolejnych slajdach >>>>>Archiwum prywatne/Sandra Szymańska
Kasety wideo stanowiły istotny element historii rozwoju technologii wideo. Ich popularność w latach 80. i 90. wpłynęła na sposób, w jaki konsumowano treści wideo. Obecnie powrót kasety VHS można tłumaczyć nostalgicznym sentymentem, poszukiwaniem unikalnych treści i modą na retro. Pomimo upływu czasu i pojawienia się nowych technologii, stare kasety wciąż mają swoje miejsce w sercach miłośników wideo.

Popularność kaset VHS

Kasety VHS (Video Home System) były jednym z kluczowych nośników wideo w poprzednich dekadach. Ich historia i popularność są niezwykle ciekawe, zwłaszcza w kontekście obecnych technologicznych zmian. Co prawda, VHS na początku konkurowało z formatem jV2 i Betamax, jednak żaden z tych formatów nie osiągnął takiego sukcesu jak kaseta VHS, która zdominowała rynek. O zwycięstwie formatu zadecydowała niska cena VHS, długość zapisu (zazwyczaj 180 minut) oraz polityka przedsiębiorstwa Sony, która nie zgodziła się, by na ich nośnikach zapisywane były filmy erotyczne. Na VHS były one ogólnodostępne i właśnie to dzięki nim spopularyzował się ten system.

Wrocław 1987. Handel uliczny. W PRL-u na ulicznych straganach można było kupić wszystko, nawet filmy na kasetach wideo.
Wrocław 1987. Handel uliczny. W PRL-u na ulicznych straganach można było kupić wszystko, nawet filmy na kasetach wideo. Waldemar Koczewski

Kasety VHS osiągnęły swoją największą popularność w latach 80. i 90. XX wieku. Były one pierwszym dostępnym masowo nośnikiem wideo, umożliwiając nagrywanie i odtwarzanie programów telewizyjnych, poradników, koncertów, filmów, także tych animowanych. VHS stał się powszechnie stosowany w domowym zaciszu, stanowiąc źródło rozrywki i edukacji.

- Format ten na Zachodzie pojawił się w połowie lat 70. W Polsce rynek zalany był przez kasety szczególnie na przełomie lat 80. i 90. To też czas wybuchu wypożyczalni kaset wideo. Wtedy była to kwintesencja kina, filmu – wspomina Wojciech Przylipiak w swoim cyklu audycji „Historia polskiej popkultury”, autor książki „Sex, disco i kasety wideo. Polska lat 90.”, „Czas wolny w PRL” i popularnego bloga Bufet PRL.

Filmy wideo i słynne przewijanie kaset

Bajki na kasetach wideo to było coś! Tom i Jerry, Wilk i Zając, Król Lew, Jetsonowie, Chip i Dale, a także popularne kinowe hity jak Pulp Fiction, American Psycho cy też koncerty, zwłaszcza rockowych zespołów, oglądane na kasetach wideo stwarzały niepowtarzalny klimat.

„Nie przewijaj kasety na podglądzie, bo się zepsuje!” - pamiętacie to hasło? Kasetę wideo po obejrzeniu, szczególnie jeśli była wypożyczalni lub pożyczona, wypadało przewinąć do początku. Można to było zrobić bez podglądu, tak jak „przykazano” lub na podglądzie obrazu. Ta druga opcja była bardzo przydatna, gdy chciało się wrócić do konkretnego fragmentu filmu. Pokutowało jednak przekonanie, że w ten sposób taśmę można zatrzeć, a po jakimś czasie kasety po prostu będzie się psuła.

Filmy i bajki na kasetach wideo to było coś! Ile dziś są warte kasety VHS?
Archiwum prywatne/Sandra Szymańska

Czy kasety wideo są coś warte?

Obecnie wiele starych kaset VHS nie ma znacznej wartości finansowej, z wyjątkiem kilku rzadkich i poszukiwanych tytułów. Wartość kaset zależy od różnych czynników, takich jak rzadkość, stan zachowania, popularność i popyt kolekcjonerski. Znaczna część starych kaset VHS ma przede wszystkim wartość sentymentalną i historyczną. Na portalu OLX, najdroższe, osiągają ceny nawet 7000 zł, ale są całe kolekcje, np. bajek. W większości pojedyncze kasety są wystawiane na sprzedaż za symboliczne kwoty. Zobacz przykładowe oferty w galerii:

Jednak kto wie, czy za jakiś czas nie wrócą do łask, tak jak chociażby płyty winylowe czy kasety magnetofonowe. Jeśli masz jeszcze takie stare kasety w kartonach, nie wyrzucaj! Być może ich wartość z biegiem czasu wzrośnie.

Powrót kasety VHS może zdziwić, zwłaszcza w dobie cyfrowych strumieni mediów. Ma on jedynie uzasadnienie w kilku czynnikach:

  • nostalgii - dla wielu osób kasety VHS są związane z ich dzieciństwem i młodością, co wywołuje silne uczucie sentymentu,
  • estetyce - charakterystyczny "szum" i wygląd obrazu VHS ma swój specyficzny urok estetyczny, który przyciąga miłośników retro,
  • kolekcjonowaniu staroci - wśród kolekcjonerów i pasjonatów istnieje moda na poszukiwanie rzadkich i unikalnych kaset, które stanowią wyjątkowy kawałek historii.
Wyświetl ten post na Instagramie            Post udostępniony przez Wojtek Przylipiak (@bufetprl)

- W połowie lat 90. kaseta powoli odchodzi, bo pojawia się format DVD. W 2003 roku jego sprzedaż prześciga kasety, a w 2006 roku wychodzi ostatni film na VHS. Jeszcze dziś kaseta wideo trochę żyje, oczywiście nie tak jak w latach 80. czy 90., kiedy VHS był formatem dominującym. Teraz już film przeniósł się do Internetu. Ne wiem, czy to dobrze czy źle. Na pewno jest inaczej – mówi Przylipiak.

Wypożyczalnie kaset wideo

Obecnie odtwarzanie starych kaset VHS na magnetowidach nie jest kultywowane na szeroka skalę, ponieważ wiele domów nie ma już odtwarzaczy VHS. Jednak dla tych, którzy chcą nadal oglądać stare treści, istnieją różne rozwiązania, takie jak przestarzałe odtwarzacze VHS, wypożyczalnie, których w Polsce ostało się kilka, jak na przykład wypożyczalnia Wideo-Wojtek w Gdyni lub zakupy w sklepach z używanymi przedmiotami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Filmy i bajki na kasetach wideo to było coś! Ile dziś są warte kasety VHS? - Głos Wielkopolski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia