Jak protest zwolenników LSD zjednoczył hipisów

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons
14 stycznia 1967 w Golden Gate Park w San Francisco odbył się happening z udziałem 25 tys. osób

Happening, oprócz protestu przeciwko delegalizacji LSD miał także na celu zjednoczenia aktywistów politycznych z University of California w Berkeley i hippisów z dzielnicy Haight-Ashbury. W happeningu wzięło udział około 25 tysięcy ludzi.

Dwa dni przed happeningiem, 12 stycznia, o godzinie 10 przed południem Gary Snyder, Jerry Rubin, Allen Cohen, Michael Bowen i Jay Thelin zorganizowali konferencję prasową w sklepie Print Mint (zlokalizowanym w tym samym budynku, w którym mieściła się pierwsza redakcja hippisowskiego czasopisma "San Francisco Oracle").

W czasie konferencji przekazano komunikat o zbliżającym się wydarzeniu, w czasie którego dojdzie do zjednoczenia młodych aktywistów politycznych i młodych ludzi z Haight-Ashbury, co zapowiadać ma nową epokę w dziejach Stanów Zjednoczonych.

Data wydarzenia została ustalona przez astrologa Gavina Arthura, który twierdził, że będzie to dzień sprzyjający międzyludzkiej komunikacji, a także, że tego dnia liczba żyjącej na świecie ludności będzie równa liczbie wszystkich zmarłych w historii świata.

Happening promował m.in. plakat zaprojektowany przez Ricka Griffina, przedstawiający Indian, którzy stanowili dla hippisów symbol niewinności Ameryki.
Happening rozpoczął o godzinie 10 rano. Poeci Allen Ginsberg i Gary Snyder wprowadzili obecnych na parkowy plac, okrążając go i błogosławiąc ziemię. Do godziny piątej po południu zebrani słuchali muzyki i tańczyli.

Obecni byli także aktywiści i artyści (m.in. Alan Watts, Michael McClure oraz Lenore Kandel), a także Timothy Leary. Podczas happeningu spożywano LSD, które znajdowało się m.in. w rozdawanych za darmo przez grupę teatralnych kanapkach z indykiem. Dziećmi opiekowali się członkowie gangu motocyklowego Hells Angels, zaś całego wydarzenia pilnowało jedynie... dwóch policjantów. Podczas spotkania zagrały m.in grupy Grateful Dead, Quicksilver Messenger Service, Country Joe and the Fish oraz Jefferson Airplane.

Wydarzenie wzbudziło spore zainteresowanie mediów. Spotkało się też z gwałtowną reakcją władz miasta - zakazano m.in. wpuszczać do parku młodych ludzi ze śpiworami, przydzielono do służby w okolicy dodatkowe jednostki policyjne, a trasy autobusów zmieniono tak, żeby omijały hippisowską dzielnicę Haight-Ashbury.

Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Niemcy

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia