Jak wyglądali polegli pod Grunwaldem? Już niedługo się tego dowiemy. Naukowcy zbadają ich szczątki

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
domena publiczna
Po 610 latach być może dowiemy się, jak wyglądały twarze rycerzy poległych pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku. Postarają się o to naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, którzy rozpoczęli badanie szczątków - 40 tys. kości i ich fragmentów - odnalezionych na średniowiecznym pobojowisku w latach 60. i 80. XX wieku.

- Zespół pod przewodnictwem antropolog sądowej Joanny Drath otwiera każdy z przekazanych przez Muzeum Warmii i Mazur oraz Muzeum Bitwy od Grunwaldem kartonów i kataloguje wydobyty z niego materiał - zawierający szczątki około 200 osób. To najbardziej żmudna praca w całym procesie, ale niezbędna, żeby przeprowadzić dalsze badania: musimy wiedzieć, z czym mamy do czynienia, w jakim stanie jest ten materiał i ile go tak naprawdę jest — powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową kierownik Zakładu Genetyki Sądowej PUM dr hab. Andrzej Ossowski.

Jak wyglądali uczestnicy Bitwy pod Grunwaldem?

Naukowiec podkreślił, że skatalogowanie, opisanie i ocena stanu blisko 40 tys. kości i ich fragmentów (materiał kostny zajmuje 4 m sześc. i waży 578,5 kg), a także m.in. sprawdzenie, czy są to kompletne lub częściowo zachowane szkielety jest kluczowe, aby mogły rozpocząć się dalsze badania. Według dr. Andrzeja Ossowskiego, prace nad tym etapem mogą zakończyć się w czerwcu.

- Wtedy będziemy podejmować decyzje, w których kierunkach badawczych będziemy szli na początku. Po wstępnych badaniach antropologicznych wybranych fragmentów czy szkieletów na pewno będziemy chcieli przeprowadzić szczegółową analizę antropologiczną i medyczno-sądową — powiedział PAP naukowiec.

Dr Andrzej Ossowski wskazał w rozmowie z Agencją, że naukowcy chcą przeprowadzić pełen panel badań DNA – od profilowania, pozwalającego sprawdzić, czy wśród materiału kostnego znajdują się szczątki osób ze sobą spokrewnionych, po badania haplotypów DNA mitochondrialnego i chromosomu Y, co może pozwolić na ustalenie pochodzenia tych osób. Planowane są też zaawansowane badania, które pozwolą m.in. przybliżyć kolor oczu, włosów, pigmentację skóry, a nawet typ łysienia. Badacze mają nadzieję, że uda im się także zrekonstruować twarze poszczególnych osób.

- Rekonstrukcje z wykorzystaniem narzędzi 3D, które są wynikiem badań antropologicznych i bardzo zaawansowanych badań genetycznych to zupełnie inny świat niż jeszcze kilkanaście, a na pewno kilkadziesiąt lat temu - stwierdził genetyk.

Po wykonaniu zaplanowanych badań kości mają być złożone we wspólnej mogile.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia