Jobs prezentuje pierwszego Maca

Redakcja
22 stycznia 1984 na rynku zadebiutował pierwszy komputer Macintosh firmy Apple.
22 stycznia 1984 na rynku zadebiutował pierwszy komputer Macintosh firmy Apple. Wikimedia Commons / MetalGearLiquid
22 stycznia 1984 na rynku zadebiutował pierwszy komputer Macintosh firmy Apple.

Prace nad osobistym komputerem

Steven Wozniak i Steven Jobs przyjaźnili się od czasów liceum. Razem zdawali maturę, razem także zrezygnowali ze studiów, aby rozpocząć pracę (Wozniak w Hewlett-Packard, Jobs w Atari). Obaj tez zajmowali się projektowaniem komputerów. Ze wspólnej pasji 1 kwietnia 1976 roku powstała firma Apple Computer. 25-letni Wozniak i 21-letni Jobs zaproponowali współudział w firmie Ronaldowi Geraldowi Wayne. Mimo że nowy wspólnik zgodził się na współpracę, szybko wycofał się ze współpracy.

Prace nad nowym komputerem osobistym duet prowadził w przydomowym garażu. Kiedy etap przygotowań do stworzenia Macintosha był dość zaawansowany, Wozniak uległ poważnemu wypadkowi. Długi okres rekonwalescencji zmusił Jobsa do znalezienia nowego wspólnika w interesach. Posadę zaproponował prezesowi Pepsi-Coli - Johnowi Sculley'owi. To on został dyrektorem naczelnym Apple.

22 stycznia 1984 roku w czasie przerwy transmisji pucharu Super Bowl, Apple wyemitował pierwszą reklamę Macintosha. Trwała 60 sekund. Tego samego dnia komputer pojawił się na rynku.

Budowa Macintosha

Macintosh 128K
(fot. Wikimedia Commons / Grm wnr)

Macintosh 128 K posiadał ostry, dziewięciocalowy monitor CRT. Jego rozdzielczość wynosiła 512x342 pikseli. Komputer miał wbudowaną stację dyskietek. Posiadał system operacyjny Mac OS i był oparty na procesorze Motorola 68000. Został wyposażony w 128 KB pamięci RAM, a jego prędkość wynosiła 8 MHZ.

Pierwszy komputer osobisty Apple wyróżniał się wcięciami na górze, które umożliwiały przeniesienie go w inne miejsce. Sprzęt ważył 7,5 kg. Trzeba było zapłacić za niego 2495 dolarów.

Był sprzedawany razem z edytorem tekstu MacWrite i grafiki MacPaint. Występował jedynie w beżowej obudowie.

Komputer Apple miał być przede wszystkim łatwy w obsłudze. Zostało to osiągnięte dzięki GUI - graficznemu systemowi użytkownika komputera. Ikony do intuicyjnego systemu operacyjnego zaprojektowała Susan Kare. W Macintoshu pierwszy raz została zastosowana metoda kopiowania elementów przeciągnij i upuść. Pierwszy sprzęt Apple miał jednak wady. Ze względu na brak wentylatora szybko się przegrzewał, co mogło doprowadzić do spalenia. Jego naprawa była z kolei bardzo kosztowna.

Krótka kariera komputera

Początek kariery rynkowej Macintosha to duży sukces sprzedaży. Nie trwał on jednak długo. Użytkownicy w końcu zwrócili uwagę na brak możliwości podłączenia dysku twardego i luki w oprogramowaniu. Model 128 K został zastąpiony przez Macintosha 512K, który był wyposażony w czterokrotnie większą pamięć operacyjną.

Pod koniec 1984 roku nastąpił kryzys w sprzedaży komputerów. Pogorszyły się relacje między Jobsem, a Sculley'em. Rok później Steven Jobs został zwolniony z funkcji kierownika Macintosha.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

Creative Commons
Macintosh 128K, Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 2.5.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia