Katowicki Spodek ma już 53 lata! Tak powstawał jeden z symboli Śląska i Katowic. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Archiwum prywatne, archiwum - Mostostal, archiwum Dziennika Zachodniego
8 maja 2024 roku katowicki Spodek kończy 53 lata! Słynną halę widowiskową otwarto w 1971 roku, mimo że budowa ruszyła już siedem lat wcześniej, ale prace przerwano. Dlaczego? Zobaczcie zdjęcia archiwalnego katowickiego Spodka z czasów jego budowy. Ta inwestycja nawet po latach robi wrażenie!

Katowicki Spodek ma 53 lata!

Chociaż katowicki Spodek, będący dzisiaj jedną z wizytówek i symboli Śląska, oddano do użytku w 1971 roku, to jego budowa rozpoczęła się już 60 lat temu. Prace zostały jedna wstrzymane na półtora roku z powodu rzekomych wad konstrukcyjnych.

Zobaczcie zdjęcia z budowy katowickiego Spodka

Budowę Spodka rozpoczęto w 1964 roku i nagle przerwano

Pomysł wybudowania nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej w ówczesnym Stalinogrodzie zrodził się już w latach 50. Pierwotnie obiekt miał znajdować się na obrzeżach miasta, na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.

Dalsza część artykułu pod zdjęciem

Budowa katowickiego Spodka na archiwalnych fotografiach
Archiwum prywatne, archiwum - Mostostal, archiwum Dziennika Zachodniego

W 1959 r. Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs na wykonanie projektu wspomnianej hali. Zwycięzcą konkursu został zespół projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy, reprezentowany przez architektów Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego. Wykonawcą konstrukcji był Andrzej Żórawski, według projektu podobnie zawieszonego dachu warszawskiego Supersamu projektu Wacława Zalewskiego zrealizowanego w 1962.

Prace budowlane rozpoczęto już w 1964 roku, ale wstrzymano je z powodu rzekomych wad konstrukcyjnych. Te podejrzenia się nie potwierdziły, a budowę wznowiono po 18 miesiącach. W 1969 roku oddano do użytkowania halę lodową, a 8 maja 1971 roku otwarto cały obiekt, którego budowa pochłonęła w sumie 800 mln zł, czyli cztery razy więcej niż planowano. Później Spodek był wielokrotnie modernizowany.

- 4000 żołnierzy na znak równocześnie, tupało i podskakiwało. Próba dowiodła, że wibracje mieszczą się w normie, a konstrukcja jest wytrzymała - tak sprawdzono Spodek przed jego otwarciem.

Spodek wyróżnia się na tle innych hal sportowych niezwykłą architekturą. Konstrukcja Spodka oparta jest o zasadę tensegrity, dzięki czemu wygląda, jak koło od roweru ułożone w poziomie.

Hala główna przypomina UFO - estetyka i założenia projektantów

Hala główna z zewnątrz kształtem przypomina nieco latający spodek (tzw. UFO), co wynikło z połączenia dwóch podstawowych funkcji planowanych dla tego obiektu: hali sportowej i hali widowiskowej. Schematy widowni w obu przypadkach znacznie się od siebie różnią: pierwszy preferuje układ centralny areny, drugi – układ kierunkowy.

Warto jednak podkreślić, że nietypowy kształt Spodka nie był kaprysem projektantów, a wynikał z założeń konstrukcyjnych. Miały się tu odbywać imprezy sportowe i muzyczne, konieczny był więc owalny kształt i określony układ widowni. Dodatkowo konstrukcja w kształcie ściętego stożka, jak wyliczyli architekci, może wytrzymać wstrząsy górnicze, które na Śląsku były i są normą.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest bardzo mała powierzchnia, którą obiekt, mimo ogromnej kubatury (341 tys. m sześciennych i 29 470 m kw. powierzchni użytkowej), styka się z ziemią.

Spodek gościł wielkie gwiazdy muzyki i sportu, a także... Fidela Castro

Katowicki Spodek podczas ponad pół wieku użytkowania gościł wiele niecodziennych i niesamowitych wydarzeń. Występowały tutaj największe gwiazdy muzyki (Metallica, Pearl Jam, Marylin Manson, Eric Clapton, Tina Turner, Elton Jonh), rywalizowali wybitni sportowcy (finał mistrzostw świata w siatkówce, gwiazdy NHL, słynny mecz Polska - ZSRR 6:4 w 1976 roku), odbywały się w nim ważne wydarzenia społeczne i polityczne (wielogodzinne przemówienie Fidela Castro, Europejski Kongres Gospodarczy, szczyt klimatyczny COP24).

Spodek jest nieodłącznym symbolem Katowic i całego Śląska. Zapraszamy do obejrzenia imponujących zdjęć z jego budowy.

Katowicki Spodek ma już 53 lata! Tak powstawał jeden z symbo...

Źródło: wikipedia/archiwum DZ

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Katowicki Spodek ma już 53 lata! Tak powstawał jeden z symboli Śląska i Katowic. Zobaczcie archiwalne zdjęcia - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia