Koniec roku szkolnego przed wojną i w PRL na archiwalnych zdjęciach. Jak nasi przodkowie cieszyli się z nadchodzących wakacji? Galeria

Ismena Cieśla
1974 r. Zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 38 w Warszawie
1974 r. Zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 38 w Warszawie materiał Narodowego Archiwum Cyfrowego
Oceny wystawione, za oknem piękna letnia pogoda. W powietrzu czuć zapach zakończenia roku szkolnego i zbliżających się wakacji. Cieszą się współcześni uczniowie, a jak zakończenia roku były świętowane przed wojną i w PRL?

Już w piątek oficjalne i uroczyste zakończenie roku szkolnego. Odbędą się akademie, przemówienia dyrektorów i wręczenie drobnych upominków dla nauczycieli, a uczniowie otrzymają świadectwa z ocenami i promocje do następnych klas. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli schować podręczniki i plecaki oraz zapomnieć o szkolnych ławkach. Rodzice jedynie żartobliwie powinni przypomnieć pociechom o wyciągnięciu z toreb i plecaków niezjedzonych kanapek, bo we wrześniu może być nieciekawie.

Od lat uczniowie mówią, że w szkole najfajniejsze są wakacje. Tak samo uważali nasi dziadkowie, rodzice, a teraz nasze dzieci. Młodzież przez wakacje odpocznie i nabierze sił, by we wrześniu wrócić w mury szkoły i aktywnie uczestniczyć w lekcjach, podczas których poznają rzeczy, które przydadzą im się w dorosłym życiu. A w tym roku mają wyjątkowe szczęście, bo 1 września czyli czas, kiedy wracają do szkolnych ławek wypada w piątek, więc oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 rozpocznie się w poniedziałek 4 września. Zawsze to trzy dni wakacji więcej.

Z okazji zbliżającego się zakończenia roku szkolnego przygotowaliśmy galerię zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego, gdzie zostali uwiecznieni uczniowie szkół z czasów sprzed wojny i okresu PRL. Zobacz jak ubierali się i świętowali zakończenie roku szkolnego nasi dziadkowie i rodzice! Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia