Książę Bolesław Rogatka. Potworny Piast z Legnicy

Czytaj dalej
Fot. Wikipedia/Domena publiczna
Witold Głowacki

Książę Bolesław Rogatka. Potworny Piast z Legnicy

Witold Głowacki

Porywał biskupów i członków własnej rodziny, miał na koncie masowe morderstwa, a papież Aleksander IV zwołał przeciw niemu regularną wyprawę krzyżową

Jest 1249 rok. Sascy i brandenburscy najemnicy śląskiego Piasta, Bolesława Rogatki, właśnie wtargnęli za obwarowania Środy Śląskiej. Nie było to szczególnie trudne, bo budowa prawdziwych murów obronnych zaczęła się w mieście kilkadziesiąt lat później. Na ulicach Środy tego dnia mają miejsce dantejskie sceny, zewsząd słychać krzyki mordowanych mieszczan i gwałconych kobiet. Około 500 mieszczan próbuje się schronić w kościele. Zabarykadowani liczą na to, że żołdacy Rogatki nie odważą się rozlewać krwi na poświęconej ziemi.

Pod jednym względem się nie mylą - krew rzeczywiście nie zostanie przelana. Najemnicy ryglują kościół od zewnątrz, następnie go podpalają. Nieludzkim rykom palonych żywcem ofiar najprawdopodobniej przysłuchuje się sam Rogatka. Najwidoczniej to jeszcze za mało. Kolejni pojmani mieszczanie zostają spędzeni na kościelny dziedziniec i tam spaleni na naprędce zaimprowizowanych stosach.

Wieść o tej zbrodni rozeszła się po całej ówczesnej Europie. Współczesnych Rogatce zadziwiało zarówno jej okrucieństwo, jak i - być może znacznie bardziej - jej bezsens. Zdobycie Środy Śląskiej było tylko przystankiem w wyprawie na Wrocław, jej mieszkańcy niczym specjalnym się Rogatce nie narazili, natomiast samo miasto było zamożnym regionalnym ośrodkiem handlowym, który tylko szaleniec wolałby pustoszyć, zamiast przejąć nad nim kontrolę. Rzecz w tym, że Bolesław Rogatka najprawdopodobniej był szaleńcem.

Piastowie regularnie bywali okrutnikami, dopuszczali się też wielu czynów, które ze współczesnego punktu widzenia szokują. Oślepianie czy kastrowanie braci, wbijanie członkom rodziny noża w plecy, trucicielstwo, nieustanne zdrady - to wszystko było w tym rodzie rodzajem normy. Wyjątkami nie byli nawet najwięksi wśród Piastów. Bolesław Chrobry podstępnie upił, a następnie oślepił Bolesława Rudego, Bolesław Śmiały kazał ćwiartować nie tylko św. Stanisława, ba, nawet Kazimierz Wielki miał na koncie gwałty i zbrodnie. Niemniej jest ktoś, kto w roli czarnego charakteru wyróżnia się nawet na tle tej mającej dość makabryczne z dzisiejszego punktu widzenia upodobania, choć zarazem całkowicie odpowiadającej duchowi swoich czasów, dynastii.

Oto właśnie zbrodniarz ze Środy - Bolesław Rogatka - przez historyków nazywany najgorszym, najokrutniejszym i najgłupszym wśród Piastów - od 1241 roku książę licznych księstw, z których na koniec pozostało mu wyłącznie mocno okrojone księstwo legnickie.

„Oj, twój Bolesław stanie się kiedyś nieszczęściem dla kraju” - tak w rozmowie z matką Bolesława, Anną, miała przewidzieć przyszłość wnuka jego babka, święta Jadwiga Śląska.

Bolesław Łysy Rogatka, książę legnicki, z Zofią de Doren i swym ulubionym lutnistą, drzeworyt wg rysunku Jana Matejki, 1879
Wikipedia/Domena publiczna Bitwa pod Legnicą (Legenda o świętej Jadwidze, 1353)

„Mąż umysłu gwałtownego, dla swoich i obcych srogi, w sprośnych miłostkach z nierządnicą uwikłany aż do śmierci, mowę miał tak prędką i wadliwą, że często w słuchających śmiech wzbudzał. We wszystkim krzywymi chodzący drogami i w sądzeniu skory, zwykle bez rozeznania słuszności, zwłaszcza w sprawach gardłowych, wyrokujący, zwany był z tej przyczyny od wielu Srogim albo Rogatką, co w polskiej mowie znaczy człeka zuchwałego i jakby bodzącego rogami” - tak scharakteryzował Rogatkę sam Jan Długosz.

W telegraficznym skrócie Rogatka ma na koncie m.in. regularną zbrodnię ludobójstwa, serię porwań i uwięzień swych rywali, doprowadzenie do desperacji co najmniej dwóch żon, liczne najazdy łupieskie, niezliczone gwałty i dziesiątki, jeśli nie setki innych przestępstw.

Dalej dowiesz się:

- Jakim politykiem był Rogatka

- Jakie były relacja księcia z Kościołem

- Dlaczego ogłoszono przeciwko niemu krucjatę

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Witold Głowacki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.