Do katastrofy doszło 17 lipca 1933 r. w Pszczelniku, małej miejscowości koło Myśliborza w dzisiejszym województwie zachodniopomorskim. Samolot typu Bellanca CH-300 Pacemaker, którym lecieli Stasys Girenas i Stepas Darius, obniżył lot nad lasami. Było ciemno, lotnicy niewiele widzieli. W pewnym momencie maszyna zaczepiła podwoziem o korony drzew i wpadła między konary. Oderwały się skrzydła, a kadłub roztrzaskał się o ziemię...
Pilot Stasys Girenas zginął na miejscu. Drugi, Stepas Darius, jeszcze żył. Zdołał się odczołgać kilka metrów od samolotu i tam skonał. W tym miejscu ustawiono drewnianą kapliczkę na słupie.
Miejsce wypadku (o średnicy około 10 metrów i 314 m kw.) państwo litewskie wykupiło od rządu Niemiec na 99 lat.
Trzy lata później w miejscu katastrofy Litwini wznieśli pomnik z najcenniejszego granitu, który przywieźli z Wilna. Zaprojektował go architekt Vytautos Landsbergis-Zenkalnis, dziadek Vytautasa Landsbergisa, prezydenta Litwy w latach 1990-1992. Pomnik ma kształt podwójnego krzyża strzelców. Muzeum poświęcone lotnikom zlokalizowane zostało w chacie żmudzkiej, którą przywieziono tu specjalnie w 1983 r.

Lituanica tuż po starcie nad Nowym Jorkiem w 1933 roku
(fot. Wikimedia Commons)