Mała Syrenka z Kopenhagi ma 100 lat i często traci głowę

Syrenka z kopenhaskiego portu znana jest bardziej na świecie jako Den Lille Havfrue [1] Fot. Juanjo Bazan/Flickr Syrenka z kopenhaskiego portu znana jest bardziej na świecie jako Den Lille Havfrue [1]

23 sierpnia 1913 roku odsłonięty został w Danii słynny pomnik Syrenki, inspirowany twórczością Hansa Christiana Andersena.

Mała Syrenka (duń. Den Lille Havfrue) - posąg przedstawiający postać z baśni Mała Syrena autorstwa Hansa Christiana Andersena (będącą pół-kobietą, pół-rybą) i znajdujący się w porcie w Kopenhadze. Pomnik ma 1,25 m wysokości i waży około 175 kg.

Rzeźba została zamówiona i ufundowana w 1909 roku przez syna założyciela browaru Carlsberg - Carla Jacobsena, którego zafascynowała historia przedstawiona w balecie Mała Syrenka. Pomnik wykonał duński rzeźbiarz Edvard Eriksen i 23 sierpnia 1913 został odsłonięty. Modelką dla Eriksena była jego późniejsza żona - tancerka Ellen Price.

Mała Syrenka stała się jednym z najbardziej znanych symboli Kopenhagi i znaną na całym świecie atrakcją turystyczną, czego dowodem może być fakt, że w wielu miastach powstały kopie posągu.

Pomnik wielokrotnie padał ofiarą wandali:

1 września 1961. Posąg pomalowano na czerwono i ubrano w biustonosz

24 kwietnia 1964. Odcięcie głowy Syrence przez grupę artystów nawiązujących do ruchu sytuacjonistów. Głowy nigdy nie odnaleziono i musiano ją odtworzyć. Początkowo podejrzewano o popełnienie tego czynu Jorgena Nasha. W 1997 roku wyznał, że to on odciął głowę i wrzucił ją do jednego z kopenhaskich stawów.

22 lipca 1984. Dwóch pijanych ludzi odcięło Syrence ramię. W 2 dni później je zwrócono.

1986 Na głowę Syrenki nałożono krowi łeb.

6 stycznia 1998. Syrenka ponownie straciła głowę, która jednak w sposób anonimowy została zwrócona i 4 lutego przywrócona.

11 września 2003. Za pomocą materiału wybuchowego dokonano strącenia posągu z cokołu.

16 grudnia 2004. Trzy autobusy, pełne japońskich turystów, po dotarciu do portu ujrzały Syrenkę szczelnie okrytą burką i owiniętą szarfą z napisem "Turcja w UE?" Był to protest przeciw podjętej właśnie w Parlamencie Europejskim decyzji o rozpoczęciu z Turcją negocjacji w sprawie przyjęcia tego kraju do Unii.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

------------
[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 2.0.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.