Mała Syrenka (duń. Den Lille Havfrue) - posąg przedstawiający postać z baśni Mała Syrena autorstwa Hansa Christiana Andersena (będącą pół-kobietą, pół-rybą) i znajdujący się w porcie w Kopenhadze. Pomnik ma 1,25 m wysokości i waży około 175 kg.
Rzeźba została zamówiona i ufundowana w 1909 roku przez syna założyciela browaru Carlsberg - Carla Jacobsena, którego zafascynowała historia przedstawiona w balecie Mała Syrenka. Pomnik wykonał duński rzeźbiarz Edvard Eriksen i 23 sierpnia 1913 został odsłonięty. Modelką dla Eriksena była jego późniejsza żona - tancerka Ellen Price.
Mała Syrenka stała się jednym z najbardziej znanych symboli Kopenhagi i znaną na całym świecie atrakcją turystyczną, czego dowodem może być fakt, że w wielu miastach powstały kopie posągu.
Pomnik wielokrotnie padał ofiarą wandali:
1 września 1961. Posąg pomalowano na czerwono i ubrano w biustonosz
24 kwietnia 1964.Odcięcie głowy Syrence przez grupę artystów nawiązujących do ruchu sytuacjonistów. Głowy nigdy nie odnaleziono i musiano ją odtworzyć. Początkowo podejrzewano o popełnienie tego czynu Jorgena Nasha. W 1997 roku wyznał, że to on odciął głowę i wrzucił ją do jednego z kopenhaskich stawów.
22 lipca 1984.Dwóch pijanych ludzi odcięło Syrence ramię. W 2 dni później je zwrócono.
1986 Na głowę Syrenki nałożono krowi łeb.
6 stycznia 1998. Syrenka ponownie straciła głowę, która jednak w sposób anonimowy została zwrócona i 4 lutego przywrócona.
11 września 2003. Za pomocą materiału wybuchowego dokonano strącenia posągu z cokołu.
16 grudnia 2004. Trzy autobusy, pełne japońskich turystów, po dotarciu do portu ujrzały Syrenkę szczelnie okrytą burką i owiniętą szarfą z napisem "Turcja w UE?" Był to protest przeciw podjętej właśnie w Parlamencie Europejskim decyzji o rozpoczęciu z Turcją negocjacji w sprawie przyjęcia tego kraju do Unii.
Oprac. na podstawie
artykułu z Wikipedii,
autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0
[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:
Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 2.0.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?