Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Mały Janek - śląski pilot z Ustronia. Jego 110 misji bojowych to rekord

Czytaj dalej
Fot. Wikimedia Commons
Andrzej Drobik

Mały Janek - śląski pilot z Ustronia. Jego 110 misji bojowych to rekord

Andrzej Drobik

Ewakuował się z Polski i Francji, dopiero w Anglii rozwinął skrzydła. Jan Cholewa, pilot i harcerz ze Śląska, odbył z Wielkiej Brytanii i Włoch 110 lotów bojowych bombowcami.

Jan Cholewa, przyszły pilot bombowców, w tym słynnego Liberatora, od najmłodszych lat wiedział, że chce latać. Historia skierowała jego losy do Anglii, gdzie szkolił się z najlepszymi i stał się jednym z najaktywniejszych pilotów bombowców w czasie II wojny światowej. Urodził się w Ustroniu, w Beskidzie Śląskim, 7 grudnia 1920 roku. Jego ojciec, Karol, był ślusarzem w hucie w Trzyńcu, która po wojnie polsko-czechosłowackiej znalazła się w granicach nowo powstałej Czechosłowacji. Młody Jan ukończył w rodzinnym mieście szkołę powszechną, a później szkołę przemysłową. Już od dwunastego roku działał w harcerstwie, tę pasję porzucając dopiero w obliczu wybuchu wojny. Bardzo szybko, już w wieku 15 lat, rozpoczął pracę w ustrońskiej kuźni, która była wówczas głównym pracodawcą w regionie. Początkowo poszedł w ślady ojca - pracował jako ślusarz maszynowy. Już wtedy nastoletni Janek marzył jednak o lotnictwie. Po godzinach w Kuźni Ustroń zajmował się konstruowaniem modeli samolotów. W końcu zdecydował się na odbycie szkolenia szybowcowego. Niespełna 17-letni Cholewa wstąpił w 1937 roku do Śląskiej Szkoły Szybowcowej i szybko wyrobił odpowiednie uprawnienia. Trenował na górze Chełm, w leżącym blisko Ustronia Goleszowie, słynącej z propagowania sportów szybowcowych. Później, w obliczu zbliżającego się konfliktu zbrojnego, postanowił dokształcić się jeszcze w bielskiej Szkole Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Cholewa miał szczęście, w pobliżu Ustronia działało prężne lotnisko w Aleksandrowicach.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Drobik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.