Masakra w Parośli I. 80. rocznica pierwszego masowego mordu Rzezi Wołyńskiej

Adam Kielar
Adam Kielar
9 lutego ma miejsce 80. rocznica masakry we wsi Parośla I. To pierwszy masowy mord dokonany przez UPA i symboliczny początek Rzezi Wołyńskiej. Zdjęcie przedstawia masakrę we wsi Lipniki
9 lutego ma miejsce 80. rocznica masakry we wsi Parośla I. To pierwszy masowy mord dokonany przez UPA i symboliczny początek Rzezi Wołyńskiej. Zdjęcie przedstawia masakrę we wsi Lipniki Domena publiczna
W czwartek mija dokładnie 80 lat od rzezi dokonanej przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) we wsi Parośla I na Wołyniu. Ukraińscy nacjonaliści zamordowali tam ponad 150 osób. Był to pierwszy tak duży mord, dokonany przez UPA, a masakra ta jest uznawana za początek Rzezi Wołyńskiej.

Do wsi, składającej się z 26 zagród, przybyła sotnia UPA pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka. Udawali sowieckich partyzantów, po czym rozstawili straże. Weszli do domów, domagając się, by otrzymali obiad.

Pierwszy masowy mord Rzezi Wołyńskiej

W jednej z chat, w której mieszkała rodzina Kołodyńskich, swoją „kwaterę” urządziło dowództwo oddziału UPA. Tam dokonano przesłuchania oraz mordu na jeńcach kozackich. Jednak głównym celem bojowników byli Polacy.

Postanowili oni ostrzec mieszkańców Parośli I o rzekomym planowanym ataku Niemców na wieś. Członkowie sotni UPA kazali Polakom położyć się na ziemi i dać się związać. Po co? Miało to udowodnić, że byli zmuszeni do wspierania sowieckich partyzantów, za których podawali się Ukraińcy. Mieszkańcy zgodzili się lub zostali do tego zmuszeni, choć zaniepokoiło ich to, że „Sowieci” mówili po ukraińsku, a nie po rosyjsku.

Pozostawieni na łaskę bojowników UPA Polacy zostali okrutnie zamordowani, głównie przy użyciu siekier i noży. Według różnych szacunków, ukraińscy nacjonaliści zabili 9 lutego 1943 r. od 149 do nawet 173 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Szczególnie brutalnie oprawcy potraktowali komendanta lokalnego oddziału Związku Strzeleckiego Walentego Sawickiego. Zamordowanych pochowano we wspólnej mogile.

Zabitych upamiętnia tablica pamiątkowa, na której umieszczone są nazwiska rodzin, które wymordowali Ukraińcy. Podano tam liczbę 173 ofiar.

Tablica upamiętniająca rzeź we wsi Parośla I.
Tablica upamiętniająca rzeź we wsi Parośla I. Grzegorz Naumowicz / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Masakra w Parośli I. Początek Rzezi Wołyńskiej

Rzeź w Parośli I przeżyła tylko garstka osób (według różnych danych 8 lub 12), w większości dzieci, z których niektórzy na trwałe zostały kalekami. Ponadto, udało się przeżyć rodzinie żydowskiej, ukrywanej przez jednego z gospodarzy w piwnicy, a której nie odkryli bojownicy UPA. Majątki mieszkańców Parośli I zrabowano i wywieziono.

Zbrodni mieli dokonać Ukraińcy, którzy mieszkali w sąsiednich wsiach i znali ofiary rzezi. Tak pisali Ewa i Władysław Siemaszko, autorzy opracowania „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia: 1939–1945”.

Masakra w Parośli I, wsi, która po rzezi przestała istnieć, jest pierwszym masowym mordem, dokonanym przez UPA na Polakach i uznaje się ją za faktyczny początek Rzezi Wołyńskiej, w której ukraińscy nacjonaliści wymordowali, często w okrutny sposób, między 50 a 60 tys. Polaków.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

mm

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masakra w Parośli I. 80. rocznica pierwszego masowego mordu Rzezi Wołyńskiej - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia