Naftowa potęga Rockefellera

Redakcja
John D. Rockefeller w 1885 roku
John D. Rockefeller w 1885 roku Wikimedia Commons
10 stycznia 1870 roku najbogatszy człowiek w historii świata założył Standard Oil. Firma niedługo potem stała się hegemonem amerykańskiego rynku.

Domowy budżet zamiast pamiętnika

John D. Rockefeller urodził się 8 lipca 1839 roku w Richford w stanie Nowy Jork. Był synem Williama Avery Rockefellera i Elizy Davison. Ojciec, znany jako Big Bill dorobił się na udawaniu lekarza cudotwórcy, który wynalazł eliksir leczący raka. Matka była baptystką i wzorem do naśladowania dla małego chłopca.

Wraz z rodzicami i piątką rodzeństwa młody Rockefeller przeniósł się do Owego w Nowym Jork. Jako dziecko wyróżniał się cierpliwością i skrupulatnością.

Prowadził pamiętnik, w którym zamiast przeżyć i marzeń dokładnie opisywał własny budżet, czyli wszystko, na co wydaje pieniądze i skąd je czerpie.

Po ukończeniu liceum zaczął pracę w przedsiębiorstwie "Hewitt and Tuttle". Był wzorowym pracownikiem. Do firmy przychodził pierwszy i wychodził z niej ostatni. Dzięki temu szybko został doceniony przez właścicieli spółki i awansował na księgowego. Po trzech latach zrezygnował z pracy, aby założyć własną działalność.

10 stycznia 1870 roku razem z Williamem Rockefellerem, Henrym Flaglerem, Samuelem Andrews oraz Stephenem Harknessem założył spółkę naftową w Cleveland. Nazwali ją Standard Oil Company.

Biznes życia

Rafineria Standard Oil w roku 1899.
Rafineria Standard Oil w roku 1899. Wikimedia Commons

18-letni Rockefeller
(fot. Wikimedia Commons)

Rockefeller miał nosa do interesów. Szukał nisz, które mógłby wypełnić. Udało mu się wybudować rafinerię oraz wytwórnie beczek do przewozu ropy. Dzięki tym pomysłom znacznie obniżył koszty transportu. Wyegzekwował także zniżki u właścicieli linii kolejowych, co spowodowało, że za dowóz surowca do swojej rafinerii płacił 35 dolarów, czyli aż o siedem dolarów mniej od konkurencji.

Cecha charakterystyczną Standard Oil była pionowa koncentracja kapitału, która umożliwiała obniżenie kosztów przerobu ropy przez skupowanie jej wprost od producentów. Firma prowadziła oszczędne wykorzystywanie surowców, a nawet odpadów. Benzyna, którą inne spółki wypuszczały do rzek, u Rockefellera była wykorzystywana do napędzania maszyn.

Dzięki temu na przestrzeni szesnastu lat obniżono koszt rafinacji galonu ropy z 3 centów do 0,5 centa.

Skrupulatność doprowadziła go do fortuny. Właściciel firmy nie siedział za biurkiem, ale uważnie przyglądał się swoim pracownikom. Kiedy usłyszał, że do zalutowania kanistra z ropą potrzeba 40 kropli cyny, postanowił sprawdzić, czy ten sam efekt uda się uzyskać zmniejszając ilość cyny o dwie krople. Dzięki licznym testom wykazał, że wystarczy 39 kropli.

W 1880 roku Standard Oil przerabiał 85% ropy naftowej produkowanej w USA. Dwa lata później właściciel został zmuszony do przekształcenia swojej firmy w przedsiębiorstwo zrzeszające szereg innych (tzw. trust). Miało to na celu ograniczenie rozwoju potentata. W 1890 roku przyjęto ustawę antytrustową, w związku z czym firma pod kierownictwem Rockefellera została podzielona na trzydzieści cztery niezależne przedsiębiorstwa.

9 października 1901 roku John Rockefeller ożenił się z Abby Aldrich Greene. Miał sześcioro dzieci: Abby, Johna, Nelsona, Laurance, Winthropa i Davida. W 1948 roku jego żona zmarła. Trzy lata później Rockefeller ożenił się ponownie. Wybranką serca została Marta Baird Allen.

Lokalny Filantrop

Rafineria Standard Oil w roku 1899.
(fot. Wikimedia Commons)

John Rockefeller był nie tylko znakomitym biznesmenem, ale także dobrym szefem. Płacił swoim pracownikom więcej niż konkurencja i nagradzał pomysły ulepszające prowadzenie przedsiębiorstwa.

Przechodząc na emeryturę Rockefeller postanowił część swojego majątku przekazać na cele charytatywne.

Został sponsorem Uniwersytetu w Chicago, powołał do życia Instytut Badań Medycznych, w którym opracowano m.in. szczepionki przeciw zapaleniu opon mózgowych czy żółtej febrze i Radę Edukacyjną, która zajęła się tworzeniem szkół w najbiedniejszych dzielnicach Nowego Jorku. Stworzył także Fundację Rockefellera, której celem było wspieranie służby zdrowia, postępu medycznego oraz kultury i sztuki.

John Rockefeller zmarł 23 maja 1937 roku w Ormond Beach na Florydzie. Miał 97 lat. W chwili śmierci jego majątek wyceniono na 663,4 mld dolarów.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia