Najstarszy teatr na Śląsku już wkrótce ma odzyskać dawny, przedwojenny blask
Choć wcześniej wybudowano wrocławski Ballhaus i Kalte Asche, to głogowski Teatr Miejski jest najstarszym tego typu budynkiem istniejącym na Śląsku.
Pierwszym teatrem założonym na Śląsku był wrocławski Ballhaus (1677). Drugi, Die Kalte Asche (1782), również powstał w stolicy regionu. W Polsce najstarsze były teatry w Białymstoku (1748), Warszawie (1765), Krakowie (1781) oraz Poznaniu (1804). Budynki, w których się mieściły, zostały jednak przebudowane lub fizycznie przestały istnieć. Teatr Miejski w Głogowie, choć od ponad siedemdziesięciu lat znajduje się w stanie ruiny, jest więc najstarszym tego typu budynkiem w Polsce.
Jak ławy mięsne zamieniły się w teatr?
Dzieje ruchu teatralnego w Głogowie sięgają średniowiecza. Pierwsze przedstawienia, podobnie jak w większości miast ówczesnego Śląska, związane były z liturgią kościelną i odgrywane podczas głównych świąt. Równolegle do nich funkcjonowała świecka komedia mięsopustna, której twórcami byli przede wszystkim rzemieślnicy. Znaczący wpływ na rozwój głogowskiego teatru mieli także jezuici, przybyli do miasta w 1625 r., bowiem odgrywanie scen teatralnych było w ich regule jedną z najważniejszych metod wychowania młodzieży.
Od początku swojego istnienia ruch teatralny nie miał w mieście swojego stałego miejsca, w którym mógłby się rozwijać. Przedstawienia odgrywane były m.in. w auli kolegium przy kościele jezuitów, w zamku, a od 1726 r. w wybudowanej w zamkowych ogrodach ujeżdżalni. Wędrowne trupy, o ile wcześniej otrzymały od władz miejskich pozwolenie na występ, wystawiały przedstawienia we wschodnim skrzydle ratusza, w budynku szmatruzu, w którym podczas jarmarków handlowano płótnem.
Pomysł powołania sceny teatralnej w Głogowie zrodził się u schyłku XVIII w. Choć w mieście nie brakowało entuzjastów Melpomeny, problemem okazało się znalezienie pomieszczenia, w którym jej przybytek miały się mieścić. Pod uwagę brana była zarówno sala redutowa znajdująca się w rynku, tuż przy ratuszu, jak i miejski magazyn soli. Oba pomysły spaliły jednak na panewce. Przełomowe w tym względzie okazało się wystąpienie urodzonego w Poczdamie, a osiadłego w Głogowie Christiana Schultzego, który 28 listopada 1798 r. pod publiczny osąd poddał pomysł nadbudowania niskiego piętra w istniejącym budynku ław mięsnych, z przeznaczeniem na osobne pomieszczenie dla teatralnej sceny.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.
już od
6,15 ZŁ /miesiąc