Niezwykłe odkrycia na Rynku w Słomnikach. Znaleziono grób sprzed 7 tysięcy lat związany z kulturą ceramiki wstęgowej rytej

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Ciekawe odkrycia pochówku szkieletowego sprzed 7 tys. lat na Rynku w Słomnikach
Ciekawe odkrycia pochówku szkieletowego sprzed 7 tys. lat na Rynku w Słomnikach Łukasz Szarek
Niezwyczajne odkrycie miało miejsce w Słomnikach podczas prac modernizacyjnych i rewitalizacyjnych na Rynku. Znaleziono pochówek szkieletowy, który może pochodzić sprzed 7 tysięcy lat. Zachowało się także wyposażenie grobu - fragmenty bardzo charakterystycznej ceramiki. Są tu i inne znaleziska.

Prace przy rewitalizacji z Rynku w Słomnikach, w tym wymiana starej granitowej kostki, zaczęły się w ubiegłym roku.

- Całość prac jest prowadzona pod nadzorem archeologicznym - informuje nas wiceburmistrz Słomnik Michał Chwastek. Podkreślał, że wiadomo było, że zrywanie nawierzchni kostki i podbudowy w ścisłym centrum Słomnik może pokazać dawne stanowiska osadnicze.

Zaskakujące obiekty w Rynku

Na prace rewitalizacyjne na Rynku gmina ma pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Zgodnie z tym dokumentem wymagany jest ścisły nadzór archeologiczny, a w przypadku natrafienia na obiekty historyczne lub pradziejowe przeprowadzenia ich badań.

Jednak jak się przekonali samorządowcy, wykonawcy robót modernizacyjnych oraz archeolodzy w ostatnich dniach - na przełomie kwietnia i maja - natrafiono w Rynku na zaskakujące obiekty.

Ciekawe odkrycia pochówku szkieletowego sprzed 7 tys. lat na Rynku w Słomnikach
Ciekawe odkrycia pochówku szkieletowego sprzed 7 tys. lat na Rynku w Słomnikach Łukasz Szarek

- Do tej pory najciekawszym znaleziskiem jest pochówek szkieletowy związany z kulturą ceramiki wstęgowej rytej, którego chronologię można określić na około 7 tysięcy lat, przez co stanowisko na Rynku w Słomnikach należy uznać nie tylko jako osadnicze, ale też cmentarne. Wyposażenie grobu zostało niestety częściowo naruszone, ale zachowało się osiem starych fragmentów bardzo charakterystycznej ceramiki m.in. ze zdobieniem nutowym - powiedział nam archeolog Paweł Micyk, odpowiedzialny za nadzór archeologiczny przy rewitalizacji Rynku, przedstawiciel firmy Galty Usługi Ziemno-Inżynieryjne.

Pochówek z czasów pierwszych rolników

Archeolog podkreśla, że takie pradziejowe odkrycie to nie codzienne znalezisko, chociaż osadnictwo było na Wyżynie Miechowskiej. Odkryty grób jest z czasów pierwszych rolników, którzy pojawili się na tych ziemiach. Pochodzą z Azji Mniejszej, skąd trafili na Bałkany, potem na tereny obecnej Polski.

- Znaleziony pochówek człowieka z podkurczonymi nogami, czyli w pozycji embrionalnej jest typowym dla tamtego okresu. Wiązało się to z ówczesnymi praktykami religijnymi i ułożeniem ciała, jak dziecka w łonie matki. Szkielet jest dobrze zachowany - mówi Paweł Micyk. Dodaje, że często w lessowych podłożach - a takie tutaj jest - groby zachowują się dobrze

Ciekawe odkrycia pochówku szkieletowego sprzed 7 tys. lat na Rynku w Słomnikach
Ciekawe odkrycia pochówku szkieletowego sprzed 7 tys. lat na Rynku w Słomnikach Łukasz Szarek

Znaleziony szkielet ma częściowo popękaną czaszkę, ale to może być efekt zmiażdżenia przez wypełnienie ziemią jamy grobowej.
- Odnaleziony szkielet zostanie przekazany do antropologa do dalszych badań, żeby określić cechy tego człowieka, wiek, płeć, a także chorób, które przebył za życia. Przy takich badaniach w niektórych przypadkach udaje się określić przyczynę śmierci - informuje archeolog nadzorujący prace na słomnickim Rynku.

Miasto Kazimierza III Wielkiego

Rynek w Słomnikach to ciekawy obszar. Z końca XIII w. pochodzi wzmianka o istnieniu w tym miejscu osady, choć przyjmuje się, że znacznie wcześniej powstała tu osada służebna, w której wytwarzano hełmy tzw. szłomy. Słomniki to miasto założone za czasów Kazimierza III Wielkiego i z tamtego okresu zachował się układ urbanistyczny. Miasto rozwijało się w kolejnych wiekach m.in. dzięki położeniu przy szlaku handlowym.

W poprzednich latach w Rynku prowadzono prace. W I połowie XIX wieku obszar Rynku został w znacznej mierze zniwelowany i wyrównany przez nawiezienie gliny. Podczas obecnych prac prowadzonych najpierw w południowej części stwierdzono jedynie struktury związane z niwelacją. Przechodząc do części północnej ślady niwelacji zaczęły zanikać i odkryto kilkadziesiąt obiektów historycznych oraz te pradziejowe, które okazały się niespodzianką.

Znalezione obiekty związane z funkcjonowaniem miasta to głównie dawne jamy śmietniskowe wstępnie datowane na XVII-XIX w., zawierające rozbite naczynia gliniane. Natrafiono także na fragmenty niewielkich fundamentów spojonych gliną, zapewne pochodzących z około XVIII lub XIX w., które obecnie są weryfikowane na podstawie historycznych map.

Pradzieje w dzisiejszych Słomnikach

- Odkryliśmy kilka obiektów pradziejowych sprzed tysięcy lat, sprzed istnienia Słomnik i przybycia na te tereny Słowian. Obiekty pradziejowe pochodzą z okresu neolitu oraz epoki brązu. W wypełniskach jam, związanych z osadami ludzkimi, znaleziono m.in. gliniany przęślik i fragmenty ciężarków używanych w tkactwie, fragmenty naczyń glinianych i narzędzi krzemiennych. Wstępnie wiążemy obiekty z kulturą malicką, z okresu neolitu, czyli przed 6 - 6,5 tys. lat oraz trzciniecką z epoki brązu sprzed 4 tysięcy lat - wylicza Paweł Micyk.

Badania wciąż trwają i archeolog zaznacza, że w najbliższym czasie możliwe są kolejne ciekawe odkrycia.

Zamek Tenczyn - otwarcie sezonu turystycznego 2023

Zamek Tenczyn z niezwyczajnymi widokami. Bramy okazałej waro...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia