Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Niezwykłe życie Salomona Perela, którego losy przysłużyły się filmowi

Czytaj dalej
Fot. FORUM/ Robert Fishman
Jacek Perzyński

Niezwykłe życie Salomona Perela, którego losy przysłużyły się filmowi

Jacek Perzyński

Salomon Perel wiedział jedno: musi przeżyć niezależnie od okoliczności. Dlatego jego biografia to niezwykły zapis walki o najwyższe wartości mimo wielu przeciwieństw.

Życie obecnie 91-letniego Salomona Perela stanowiło scenariusz głośnego filmu w reżyserii Agnieszki Holland „Europa, Europa”. W jego przypadku scenariusz filmu został niemalże w całości oparty na niezmienionych wydarzeniach z jego niezwykłej biografii. Łódź stanowi w niej ważny wątek.

Urodził się w żydowskiej rodzinie w Niemczech w Dolnej Saksonii. Ojciec prowadził sklepik obuwniczy. Salomon miał braci, Izaaka, Dawida i siostrę Bertę. Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy Perelowie niemal natychmiast sprzedali cały majątek i przeprowadzili się do Łodzi. Tu właśnie mieszkała siostra matki - Klara Waschmann. Rodzina zamieszkała w domu przy ulicy Zakątnej 17/19 (dziś jest to ulica Pogonowskiego). Wydawało się, że przeprowadzka do Łodzi była świetną decyzją. Młodzi bracia Perelowie cenieni byli za dekoracje robione w sklepach, szczególnie przy ulicy Piotrkowskiej. Najmłodszy z braci uczył się w Miejskiej Elementarnej Szkole Żydowskiej im. Konsztata przy ulicy Zawadzkiej dziś Pruchnika. Salomon wspomina, że w Łodzi postrzegano go jako Niemca, ale też, że nigdy nie spotkał się tutaj z antysemityzmem. Kres temu spokojnemu życiu położył wybuch II wojny światowej. Po utworzeniu getta w Łodzi rodzice próbując ratować swoje dzieci nakazują Salomonowi i Izaakowi uciekać na wschód. Salomon uzyskuje wówczas od rodziców swoisty testament: każą mu robić wszystko, aby przeżyć za wszelką cenę i zawsze już do śmierci być dobrym wierzącym Żydem. Salomon nie zdawał sobie jeszcze sprawy, co tak naprawdę znaczą te słowa i że nie wszystko uda się zrealizować.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jacek Perzyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.