O tym wielkopolskim pałacu pisał Mickiewicz w Panu Tadeuszu. Zobacz, jak teraz wygląda pałac w Objezierzu! [ZDJĘCIA]

Klaudia Pytlak
Klaudia Pytlak
Objezierze od wieków jest kolebką literatów. To właśnie o tamtejszym pałacu wspominał Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu". W jego progach gościli najznamienitsi pisarze oraz filolodzy. Podobnie będzie w ten weekend, gdy wrota zostaną otwarte, a miejscem znów zawładnie literatura.Czytaj dalej i zobacz, jak teraz wygląda objezierski pałac --->
Objezierze od wieków jest kolebką literatów. To właśnie o tamtejszym pałacu wspominał Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu". W jego progach gościli najznamienitsi pisarze oraz filolodzy. Podobnie będzie w ten weekend, gdy wrota zostaną otwarte, a miejscem znów zawładnie literatura.Czytaj dalej i zobacz, jak teraz wygląda objezierski pałac --->Adrian Krupczyński, dron.media.pl
Objezierze od wieków jest kolebką literatów. To właśnie o tamtejszym pałacu wspominał Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu", a w jego progach gościli najznamienitsi pisarze oraz filolodzy. Zobacz, jak teraz wygląda objezierski pałac.

Historia Objezierza

Objezierze od końca XII wieku należało do uposażenia komandorii joannitów w Poznaniu. Od XIV do XVIII stulecia było własnością Nałęczów Objezierskich, a także w części Zawadzkich, Pruspolewskich, w końcu XVIII wieku Węgorzewskich, a od 1828 roku Turnów, którzy posiadali Objezierze aż do 1939 roku i znani byli jako wyśmienici gospodarze.

Jednym z właścicieli był do roku 1897 Hipolit Turno, wieloletni poseł do parlamentu niemieckiego. W XIX wieku Objezierze było żywym ośrodkiem życia kulturalnego. Bywali tu wybitni: Niemcewicz, Odyniec, Żmichowska, Strzelecki, Kraszewski, Pol i Garczyński. Bywał tu też Mickiewicz, który uwiecznił Objezierze w "Panu Tadeuszu".

"[...] blisko Objezierza
Polowaliśmy sobie na małego źwierza".

- A. Mickiewicz, Pan Tadeusz, Księga VII, w. 22-23.

O tym pałacu pisał Mickiewicz w Panu Tadeuszu. Zobacz zdjęcia, jak teraz wygląda:

Objezierze położone jest ok. 30 km na północ Poznania, kilka kilometrów na lewo od głównej szosy do Obornik. Jest to jedna z najważniejszych miejscowości na tzw. północnym szlaku mickiewiczowskim ze względu na pobyt poety w grudniu 1831 roku i na literacką legendę tego miejsca.

Śladami Mickiewicza

Najbardziej współczesny Mickiewiczowi opis Objezierza zawdzięczamy Richardowi Otto Spazierowi, pierwszemu podróżnikowi, który wędrował śladami Adama Mickiewicza po Wielkopolsce w 1833 roku. Znał on osobiście Mickiewicza, uwielbiał polską poezję i był pierwszym tłumaczem "Pana Tadeusza" na język obcy (niemiecki). Wędrował jakby z "Panem Tadeuszem" w ręku. Interesował go głównie krajobraz, szlacheckie dwory, obyczaje, kuchnia i polowania, czyli wszystko to, co mogłoby pomóc mu w przekładzie poematu.

Pałac objezierski jest przykładem wpływów wzorców architektonicznych modnych w kręgu dworu Stanisława Augusta Poniatowskiego.

"Wzniesiono go w końcu XVIII wieku na fali fascynacji angielskim modelem pałacu-willi, łączącym monumentalizm antyku z wiejskim zaciszem. Stanowi naśladownictwo pałacu w Siernikach, zbudowanego według projektu królewskiego architekta Jana Christiana Kamsetzera. Adaptację projektu wykonał Anoni Hohne z Poznania. Nie przestrzegano wyraźnego rozdziału pomieszczeń mieszkalnych od reprezentacyjnych. Według miejscowej tradycji Adam Mickiewicz nie mieszkał w pałacu, lecz w dziś już nieistniejącej oficynie, która znajdowała się od strony drogi. Obecny wygląd pałacu różni się od oryginalnego założenia, które mógł jeszcze podziwiać Mickiewicz".

- Na tropach Adama Mickiewicza w Wielkopolsce, red. J. Borowczyk, Z. Dambek-Giallelis, E. Lijewska, WBPiCAK, Poznań 2013, s. 89-90.

Pałac otacza park krajobrazowy, zaprojektowany tak, by wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu. Przez wiele lat w pałacu mieścił się Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu. W zwiedzaniu pałacu niezwykle pomocne były plansze umieszczone w salach, przygotowane merytorycznie przez znawcę i miłośnika Objezierza, Zbigniewa Adamczewskiego.

Wielomilionowa inwestycja, która w ostatnich latach wzbudziła wiele kontrowersji. Zamek powstaje w Stobnicy na terenie gminy Oborniki, powiatu obornickiego. Lokalny fotograf, który specjalizuje się w fotografii oraz wideorealizacji z Szamotuł wybrał się za swoim dronem, aby uwiecznić powstawanie tej wyjątkowej budowli.Zobacz, jak wygląda kontrowersyjna inwestycja --->

Kontrowersyjna inwestycja pnie się w górę. Jak teraz wygląda...

Tajemnice objezierskiego kościoła

Kolejnym interesującym punktem na mapie objezierskiej historii jest kościół św. Bartłomieja Apostoła usytuowany w najwyższym punkcie wsi. Fundatorami świątyni byli poznańscy joannici. Wzniesiono ją w końcu XII lub na początku XIII wieku z romańskich ciosów granitowych, początkowo jako jednonawowy. W krypcie pod kościołem znajduje się nekropolia Turnów. Co ciekawe, ród do dziś chowa tam swoich zmarłych. Na zewnątrz na ciosach kamiennych wyryty jest tajemniczy napis: HIC JACET ELENA, według miejscowej legendy ślad po więzionej tu Halszce z Ostroga.

Objezierze kolebką literatów

To tylko część objezierskiej historii, którą głębiej będziecie mogli mogli poznać w trakcie Festiwalu "Literackie Objezierze" w dniach 10-11 czerwca 2022 r., gdzie zostanie zorganizowana wycieczka z przewodnikiem po całym kompleksie parkowo-pałacowym. Otwarte na zwiedzających zostaną miejsca, które na co dzień pozostają zamknięte.

Objezierze od wieków jest kolebką literatów. To właśnie o tamtejszym pałacu wspominał Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu". W jego progach gościli najznamienitsi pisarze oraz filolodzy. Podobnie będzie w ten weekend, gdy wrota zostaną otwarte, a miejscem znów zawładnie literatura.Czytaj dalej i zobacz, jak teraz wygląda objezierski pałac --->

O tym wielkopolskim pałacu pisał Mickiewicz w Panu Tadeuszu....

Bibliografia:
Na tropach Adama Mickiewicza w Wielkopolsce, red. J. Borowczyk, Z. Dambek-Giallelis, E. Lijewska, WBPiCAK, Poznań 2013.
M. Libicki, P. Libicki, Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce, REDIS, Poznań 2010.
J. Skuratowicz, Dwory i pałace Wielkopolski. Styl narodowy, Zysk i S-ka, Poznań 2020.

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami. Plażowicze szukają więc najlepszych i najładniejszych plaż na wypoczynek. W galerii przedstawiamy najpiękniejsze letniska w Wielkopolsce. Tu warto odpocząć od zgiełku miasta!Sprawdź w galerii najciekawsze plaże w Wielkopolsce --->

Złote Piaski w Wielkopolsce! Najpiękniejsze plaże oraz kąpie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie