Dzięki zbiorom Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu oraz Śląskiej Biblioteki Cyfrowej możemy dziś zobaczyć, jak na początku ubiegłego wieku wyglądało życie w Rejencji Opolskiej.
Na unikatowych zdjęciach oraz widokówkach z tamtych czasów uwiecznione są ulice m.in. ówczesnego Opola, Kędzierzyna, Koźla, Kluczborka, Prudnika, Otmuchowa, Nysy, Olesna, Baborowa czy Głubczyc, ale również innych miejscowości, w tym opolskich wsi.
Tak kiedyś spędzano czas wolny
Z fotografii dowiemy się także, jak wolny czas spędzali ówcześni mieszkańcy tych terenów, jak pracowali na roli, jak wyglądało ich rodzinne życie.
Mamy na przykład zdjęcie przedstawiające rekreację nad Jeziorem Otmuchowskim. Na fotografii z lat 20. ubiegłego wieku jest przedstawiona m.in. restauracja G. Hartmana.
W galerii można zobaczyć też m.in. sanatorium „Waldfrieden” w Głuchołazach i wypoczywających tam mieszkańców. To zdjęcie zostało zrobione w 1909 roku.
Warto też zwrócić uwagę na zdjęcie basenu w Strzelcach Opolskich w latach 30.
Z kolei w Brzegu mieszkańcy wypoczywali kiedyś w Parku Wolności. Był tam m.in. staw gondolowy i restauracja. Fotografia z naszego archiwum pochodzi z roku 1913.
Miasta i wsie 100 i więcej lat temu
Ciekawą fotografią w naszej galerii jest m.in. ta ukazująca fragment Opola w 1910 roku a ściślej mówiąc róg ulic Krakowskiej i Damrota z istniejącym do dziś budynkiem narożnym.
Za nim widać jeszcze kamienice, w miejsce których dziś jest dom towarowy "Ziemowit".
Polecamy też odnalezienie w galerii fotografii z 1928 roku przedstawiającej dzisiejszą ulicę Karola Miarki z widokiem w stronę ul. Katowickiej a w głębi kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Kliknij w galerię i zobacz, jak przez ponad 100 lat zmieniły się opolskie miasta i wsie.