To najstarsza polska moneta. Jest bezcennym i unikalnym skarbem. Ma ponad 1000 lat

Andrzej Gurba
To Bolesław Chrobry, a nie Mieszko wybijał pierwsze polskie monety
To Bolesław Chrobry, a nie Mieszko wybijał pierwsze polskie monety Łukasz Capar
To unikalny skarb. Najstarsza moneta w Polsce. Wybity przez Bolesława Chrobrego srebrny denar z lat 992-997, będący w posiadaniu Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, jest bezcenny. Zachowały się tylko dwa takie denary. Drugi jest w Kaliszu, ale w gorszym stanie i znaleziony później. Kolekcjonerzy zapłaciliby za nie każde pieniądze.

Ta moneta to prawdziwy i unikatowy skarb. Warty jest krocie

- Srebrny denar Bolesława Chrobrego to jeden z naszych najcenniejszych eksponatów. Prawdziwy unikat. W Polsce zachowały się tylko dwie takie monety. Druga jest w Kaliszu, ale gorzej zachowana, z wyraźną rysą. Nasza moneta otwierała niedawną wielką wystawę w Poznaniu, nawiązującą m.in. do początków państwowości polskiej - mówi Katarzyna Pągowska z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Z jednej strony denara widnieje strzała wystająca z gałązek oraz imię księcia Bolesława. Pęk gałązek interpretuje się jako biblijne drzewo życia, a strzałę jako symbol Słowa Bożego. Na odwrocie znajduje się krzyż. Na obrzeżach monety jest napis: BOLI ZLA VO DVX (Bolesław książę).

Jedyny taki skarb. Najstarsza polska moneta

Dlaczego Bolesławowi Chrobremu przypisuje się pierwszeństwo w wybijaniu polskich monet? Po współczesnych badaniach okazało się, że monety opatrzone imieniem Mieszka I (960-992) zostały wybite nie przez niego, ale przez jego jego wnuka Mieszka II (1013-1025).

Kamień przesunął się, a pod nim był skarb. Niesamowita historia z Pomorza

Kamień przesunął się, a pod nim był skarb. Niesamowita historia z Pomorza

Ciekawa historia z Pomorza o skarbie. To kilkaset srebrnych monet. Do ich przypadkowego znalezienia, w czasie gry w piłkę nożną, doszło prawie 60 lat temu w ówczesnym powiecie miasteckim, a konkretnie...

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba

To prawdziwy skarb. Kolekcjonerzy za rzadkie stare monety dużo płacą

Bolesław Chrobry (992–1025) wybił aż 17 różnych typów srebrnych denarów, w tym m.in. Princes Polonie. Ten wizerunek widnieje na banknocie 20-złotowym. To są jednak późniejsze monety i nieco liczniejsze, niż denar ze słupskiego muzeum. Tu dodajmy, że kolekcjonerzy za niektóre denary Bolesława Chrobrego płacą na aukcjach nawet 100 tysięcy złotych.

Najstarsza polska moneta to część skarbu z Garska

Unikatowy denar, datowany na lata 992-997 trafił do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w 1994 roku. Przekazał go wtedy konserwator zabytków. Moneta to część skarbu z Garska (gm. Rzeczenica, powiat człuchowski) odkopana na polu w 1983 roku. Drugi egzemplarz słynnej monety znaleziono w 1991 roku w Kaliszu podczas remontowych w jednym z domów. Moneta znajduje się w kaliskim muzeum. Słupska moneta, jest nieco grubsza i cięższa, niż kaliska.

Tajemnice nad Wisłą. Trzy grody założyli Wikingowie czy Mieszko? Początki Piastów

Tajemnice nad Wisłą. Trzy grody założyli Wikingowie czy Mieszko? Początki Piastów

Trzy grody nad Wisłą założyli Wikingowie, czy Mieszko? Czy niewielka wieś Ciepłe w gminie Gniew była na przełomie X i XI wieku najsilniejszym ośrodkiem na Pomorzu, a nie był nim Gdańsk? M.in. na to py...

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku prezentuje cenną monetę w ramach stałej wystawy "Sztuka dawna Pomorza". Szerzej się o niej mówi w czasie specjalnych akcji, jak np. Noc Muzeów.

To Bolesław Chrobry, a nie Mieszko wybijał pierwsze polskie monety

To najstarsza polska moneta. Jest bezcennym i unikalnym skar...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia