To już trzecie urządzenie, wypożyczone do poznańskiego Centrum Szyfrów Enigma. Obecnie sprowadzony egzemplarz pochodzi z 1937 roku i został skonstruowany w konfiguracji wojskowej. - Jest to kolejny eksponat, który pojawia się rotacyjnie z innych muzeów. Nie będzie jednak ostatnim- poinformował wiceprezydent Mariusz Wiśniewski podczas prezentacji urządzenia w muzeum.
Wojskowa Enigma wypożyczona z Agencji Wywiadu
Urządzenie zostało wypożyczone ze zbiorów Agencji Wywiadu. W taki sposób także obchodzone jest 20-lecie jej istnienia. - Jest to maszyna w wersji wojskowej. Posiada ona dodatkowe wzmocnienie kryptograficzne w postaci przełącznic, utrudniających deszyfrację - opisywał eksponat płk Dariusz Matysek, przedstawiciel agencji.
Ponadto Klaudia Strzelecka, radna miasta Poznań przekazała kilka słów od posła i sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowskiego vel. Sęka. Jak podkreśliła, na finiszu są rozmowy dotyczące kolejnego interesującego eksponatu.
Zapytaliśmy wiceprezydenta Poznania o możliwości zakupu egzemplarza enigmy na własność. Do tej pory poznańskie centrum szyfrów musi wypożyczać ten kluczowy eksponat. Miasto chce takie urządzenie nabyć, jednak może się to odbyć tylko na aukcji.
- Są na to pieniądze, ale jest to proces niełatwy. Aukcje trzeba wygrać jako podmiot publiczny, a budżet miasta jest jawny. Wiemy, że są w Europie planowane kolejne aukcje i na pewno będziemy podejmowali dalsze starania - deklarował Mariusz Wiśniewski.
Centrum Szyfrów Enigma odwiedziło 25 tys. osób
Jak informuje Piotr Bojarski, kierownik Centrum Szyfrów, do tej pory muzeum zostało odwiedzone przez 25 tys. osób. - Stworzyliśmy letnią ofertę dla rodzin z dziećmi, specjalną ścieżkę zwiedzania dla seniorów oraz zwiedzanie w języku ukraińskim.
- Okresowo udostępniamy także możliwość zwiedzania całego budynku - dodaje.