Oryginalna wojskowa enigma do zobaczenia w poznańskim Centrum Szyfrów. Będzie można ją oglądać przez pół roku

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Oryginalna wojskowa enigma do zobaczenia w poznańskim Centrum Szyfrów.
Oryginalna wojskowa enigma do zobaczenia w poznańskim Centrum Szyfrów. Waldemar Wylegalski
W centrum szyfrów w Poznaniu zaprezentowano koleją enigmę. Obecny egzemplarz został wypożyczony ze zbiorów Agencji Wywiadu. Jest on wyjątkowy i unikatowy. Stanowi wersję wojskową, posługującą się kodem trudniejszym do złamania. Dodatkowo jej mechanizm zachował się w stanie niemal fabrycznie nowym.

To już trzecie urządzenie, wypożyczone do poznańskiego Centrum Szyfrów Enigma. Obecnie sprowadzony egzemplarz pochodzi z 1937 roku i został skonstruowany w konfiguracji wojskowej. - Jest to kolejny eksponat, który pojawia się rotacyjnie z innych muzeów. Nie będzie jednak ostatnim- poinformował wiceprezydent Mariusz Wiśniewski podczas prezentacji urządzenia w muzeum.

Wojskowa Enigma wypożyczona z Agencji Wywiadu

Urządzenie zostało wypożyczone ze zbiorów Agencji Wywiadu. W taki sposób także obchodzone jest 20-lecie jej istnienia. - Jest to maszyna w wersji wojskowej. Posiada ona dodatkowe wzmocnienie kryptograficzne w postaci przełącznic, utrudniających deszyfrację - opisywał eksponat płk Dariusz Matysek, przedstawiciel agencji.

Ponadto Klaudia Strzelecka, radna miasta Poznań przekazała kilka słów od posła i sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowskiego vel. Sęka. Jak podkreśliła, na finiszu są rozmowy dotyczące kolejnego interesującego eksponatu.

Zapytaliśmy wiceprezydenta Poznania o możliwości zakupu egzemplarza enigmy na własność. Do tej pory poznańskie centrum szyfrów musi wypożyczać ten kluczowy eksponat. Miasto chce takie urządzenie nabyć, jednak może się to odbyć tylko na aukcji.

- Są na to pieniądze, ale jest to proces niełatwy. Aukcje trzeba wygrać jako podmiot publiczny, a budżet miasta jest jawny. Wiemy, że są w Europie planowane kolejne aukcje i na pewno będziemy podejmowali dalsze starania - deklarował Mariusz Wiśniewski.

Centrum Szyfrów Enigma odwiedziło 25 tys. osób

Jak informuje Piotr Bojarski, kierownik Centrum Szyfrów, do tej pory muzeum zostało odwiedzone przez 25 tys. osób. - Stworzyliśmy letnią ofertę dla rodzin z dziećmi, specjalną ścieżkę zwiedzania dla seniorów oraz zwiedzanie w języku ukraińskim.

- Okresowo udostępniamy także możliwość zwiedzania całego budynku - dodaje.

Sezon kąpielowy trwa w najlepsze i potrwa do 30 września. Wybraliśmy 10 najlepszych plaż w Poznaniu i okolicy. Sprawdzamy, gdzie możemy liczyć na atrakcje, opiekę ratownika, bezpłatny parking i czystą wodę. Sprawdź nasz ranking TOP 10 plaż w Poznaniu i okolicy. Tutaj odpoczniesz w upalne dni! Przejdź do galerii ---->

TOP 10 plaż w Poznaniu i okolicy. Tutaj odpoczniesz od upału...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia