Nie pokonałby go agent 007! Do Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu trafił szyfrator Dudek

Grzegorz Okoński
- To kryptologiczny hit eksportowy z czasów „zimnej wojny” - informuje Centrum Szyfrów Enigma.
- To kryptologiczny hit eksportowy z czasów „zimnej wojny” - informuje Centrum Szyfrów Enigma. Centrum Szyfrów Enigma
W Centrum Szyfrów Enigma pojawił się Dudek – urządzenie szyfrujące używane przez wojsko, policję, czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych do końca ubiegłego wieku. Jest depozytem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

- To kryptologiczny hit eksportowy z czasów „zimnej wojny” - informuje Centrum Szyfrów Enigma. - Za jego pomocą służby specjalne państw Układu Warszawskiego wymieniały się tajnymi informacjami. Teraz urządzenie szyfrująco - deszyfrujące Tg S-1 M DUDEK jest najnowszym stałym eksponatem na wystawie w Centrum Szyfrów Enigma przy ul. Święty Marcin 78!

Nazwę urządzenie Tg S-1 M DUDEK zawdzięcza skrótowi: Dalekopisowe Urządzenie Do Elektronicznego Kodowania. Jest to przystawka do dalekopisu, automatycznie szyfrująca i rozszyfrowująca wiadomości telegraficzne szyfrem Vernama, zaprojektowane przez Biuro A Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w poł. lat 60 XX w. Specjaliści uważają go za największe osiągnięcie powojennej polskiej myśli technicznej w dziedzinie kryptologii.

Czytaj też: Koniec prac na PST i remontów w centrum Poznania w 2023 roku. Oto terminy, na które czekają mieszkańcy!

Co ciekawe, Dudek był produkowany przez Wielkopolskie Zakłady Teletechniczne Teletra w Poznaniu od końca lat 60. XX w. do końca lat 80. XX w. Trafiał do służb specjalnych i struktur bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Wojska Polskiego, administracji publicznej i służb szyfrowych państw Układu Warszawskiego - m.in. do NRD, Czechosłowacji czy na Węgry. Pojedyncze sztuki używane były jeszcze przez polską policję do 2000 roku.

Centrum Szyfrów Enigma przyjęło Dudka w depozyt stały od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Kolekcja czy cmentarzysko lokomotyw i wagonów? Stacja na Franowie w Poznaniu jest największą stacją towarową w Wielkopolsce i to właśnie tam miłośnicy kolei i nie tylko mogliby poczuć się jak w raju. Stoją na niej stare lokomotywy i wagony. Część tego taboru jest w kiepskim stanie technicznym i wygląda na to, że oczekuje na złomowanie. Te ET22 lata świetności mają za sobą.Zobacz, co stoi na torach na największej stacji towarowej w Wielkopolsce --->Zobacz też: Opuszczona stacja pod Poznaniem. Tu w studni woda zmienia się w szampana!

Tak wygląda cmentarzysko lokomotyw i wagonów w Poznaniu. Co ...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia