Pamięć o więźniarkach KL Ravensbrück. Skoczowskie Muzeum zaprasza na wykład online

KL
Materiał prasowy
Skoczowskie Muzeum Parafialne im. św. Jana Sarkandra zaprasza na wykład kwietniowy dr Wandy Półtawskiej „Pamięci więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem kobiet – więźniarek z KL Ravensbrück”, który dostępny jest online.

Pamięć i wspomnienia

Seminaria naukowe zorganizowane w kwietniu 2016, 2017 roku w Cieszynie, w miesiącu pamięci o więźniarkach niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. III Seminarium Naukowe 25 kwietnia 2017 z cyklu „Pamięci więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem kobiet – więźniarek z KL Ravensbrück” zorganizował Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji – Instytut Nauk o Edukacji w Cieszynie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Inicjatorem i głównym organizatorem Seminarium był mgr Jakub Staroń – pracownik Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Gościem honorowym i wykładowcą była Pani dr Wanda Półtawska, więźniarka KL Ravensbrück, ofiara pseudomedycznych doświadczeń dokonywanych na więźniarkach przez niemieckich lekarzy.

– Są dwa rodzaje pamięci – jest pamięć i wspomnienia. Nie tylko chodzi o wspomnienia, ale chodzi o pamięć, którą trzeba zachować. Pamięć to jest zadanie, a równocześnie pamięć jest miarą przestrzeni wewnętrznej wymiaru człowieczeństwa człowieka. Człowiek jest taki, jaka jest jego wewnętrzna pamięć, która go zobowiązuje. Jest to najgłębszy obowiązek człowieczeństwa: pamiętać, nie po to, aby się mścić, ale po to, aby być kimś – mówiła 96-letnia dr Wanda Półtawska w COK Domu Narodowym w Cieszynie.

Uchwałą Senatu RP z dnia 30 marca 2011 r. kwiecień został ogłoszony miesiącem pamięci o ofiarach obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück.

Wykład dostępny jest na stronie: https://muzeumsarkandra.ox.pl/aktualnosci/wyklad-dr-wandy-poltawskiej-online

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pamięć o więźniarkach KL Ravensbrück. Skoczowskie Muzeum zaprasza na wykład online - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia