Pierwsza kobieta w kosmosie

Redakcja
Walentina Tierieszkowa (1969)
Walentina Tierieszkowa (1969) Wikimedia Commons/ IANbot [1]
16 czerwca 1963 z kosmodromu Bajkonur wystrzelono statek Wostok 6 z Walentiną Tierieszkową na pokładzie. Była pierwszą kosmonautką w kosmosie.

Wybrana przez Chruszczowa

Walentina Tierieszkowa urodziła się we wsi Maslennikowo w okręgu Jarosławskim ZSRR. Jako nastolatka pracowała w fabryce opon i przędzalni bawełny. Ćwiczyła także skoki na spadochronie. 16 lutego 1962 w wieku 25 lat została skierowana na szkolenie dla kosmonautów i jak się później okazało, rozpoczęła przygodę swojego życia.

Do Kolektywu X, czyli pierwszego oddziału radzieckich kosmonautów włączono kilka kobiet. Były wśród nich: Żanna Dmitrijewna Jerkina, Tatiana Dmitrijewna Kuzniecowa, Walentyna Leonidowna Ponomariowa, Irina Bajanowna Sołowiowa i Walentyna Władimirowna Tierieszkowa. Decyzję o wyborze kobiety, która poleci w kosmos podjął sam Chruszczow. Tierieszkowej nadał nawet pseudonim "Czajka".

Kosmonautka z chorobą lokomocyjną

Ślub Walentiny Tierieszkowej.
Ślub Walentiny Tierieszkowej. Wikimedia Commons / Alexander Mokletsov [3]

Walentina z Chruszczowem na defiladzie wojskowej w 1963 roku.
(fot. Wikimedia Commons / Malyshev [2])

16 czerwca 1963 roku wystrzelono statek Wostok 6 z Tierieszkową na pokładzie. Równocześnie z nim wystartował statek Wostok 5. Podczas podróży Tierieszkowa utrzymywała stałą łączność z Ziemią.

W swoich meldunkach podrawiała Chruszczowa, partię komunistyczną i leninowski Komsomoł, który ją wychował. Sam lot nie należał do łatwych, ponieważ Walentina cierpiała na chorobę lokomocyjną.

Lot zakończył się w pobliżu wsi Bajewo na terenie kołchozu Pawiński. Podczas powrotu moduł serwisowy nie odczepił się od kapsuły powrotnej, a Tierieszkowa katapultowa się na spadochronie. Podróż trwała 2 doby 22 godziny 50 minut i 8 sekund. Ziemia została okrążona 48 razy.

Celem misji Wostok 6 było zbadanie wpływu środowiska przestrzeni kosmicznej i stanu nieważkości na organizm ludzki, przeprowadzenie eksperymentów biomedycznych w warunkach lotu kosmicznego i obserwacja układów statku kosmicznego.

Poślubiła kosmonautę

Ślub Walentiny Tierieszkowej.
(fot. Wikimedia Commons / Alexander Mokletsov [3])

Walentina Tierieszkowa wyszła za mąż za radzieckiego kosmonautę Andriana Nikołajewa w 1963 roku. Na ich ślubie gościły władze ZSRR, kosmonauci i radzieccy uczeni. Rok później Tierieszkowa urodziła córeczkę Aliona. Małżeństwo nie należało jednak do udanych, ponieważ po kilku latach Tierieszkowa wzięła rozwód.

Walentyna została uhonorowana tytułem Bohatera Związku Radzieckiego. Odznaczono także Walerego Bykowskiego, podróżującego statkiem Wodtok 5.

Po powrocie Tierieszkowa studiowała w Akademii Sił Lotnicznych w Żukowskim, którą ukończyła jako inżynier kosmonauta. Zajęła się karierą naukową i obroniła pracę doktorską.

"Chce umrzeć na Marsie"

W styczniu 1969 roku Walentina Tierieszkowa przez przypadek stała się celem zamachowca. 22-letni Wiktor Iwanowicz Iljina chciał zamordować Leonida Breżniewa, który razem z kosmonautami wybierał się na uroczyste spotkanie na Kremlu. Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego zawiadomiony o ewentualnym niebezpieczeństwie, zdecydował o przepuszczeniu limuzyny z kosmonautami przed samochodem, którym miał jechać. Zwiedziony zamachowiec ostrzelał pierwsze auto. Od kul zginął kierowca limuzyny, został też raniony jeden z milicjantów. Kosmonauci wyszli z opresji cało.

Walentina Tierieszkowa została dziesiątym człowiekiem w kosmosie. W 1997 roku przeszła na emeryturę jako generał lotnictwa. W 2007 roku wyznała, że jej marzeniem jest umrzeć na Marsie.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji: Creative Commons
[2], [3] Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Niemcy

Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia