Podróż do przeszłości na Babią Górę, Pilsko, Klimczok... Beskidy na archiwalnych zdjęciach. Zobaczcie

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Beskidy. Grupa studentów na szczycie Pilska 1962-1965 r.
Beskidy. Grupa studentów na szczycie Pilska 1962-1965 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Długość Beskidów wynosi aż 600 km, rozciągają się od Czech po Ukrainę. Beskid Żywiecki i Śląski to dwa pasma górskie graniczące ze sobą i stanowiące część Beskidów Zachodnich. O rozwoju turystyki w tej części terenu, można praktycznie mówić od drugiej połowy XIX w. W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego znaleźliśmy zdjęcia wykonane około 100 lat temu, na których widać, że góry były celem turystycznych podróży.

Górski spacer w przeszłość. Beskid Żywiecki i Śląski na archiwalnych zdjęciach

Zdjęcia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego zabierają nas w wyjątkowy górski spacer w przeszłość na Babią Górę, Pilsko, Klimczok... i nie tylko! Na czarno-białych fotografiach zachowały się niezwykłe pejzaże, kultowe schroniska, a także turyści spacerujący szlakiem, odpoczywający na polanie czy pozujący na szczycie. Oprócz zdjęć wykonanych około 100 lat temu, zobaczyć można też ujęcia wykonane w latach 60. XX w., gdy popularne było zdobywanie beskidzkich szczytów przez grupy studentów.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Rozwój turystyki w Beskidzkie Żywieckim i Śląskim przypada na drugą połowę XIX w. Jedną ze szczególnych dat w jej historii jest 1893 r. To wtedy w Beskidach powstał ośrodek organizacji turystyki górskiej Beskidenverein i rozpoczęła się tzw. walka o polskość Beskidów Zachodnich, która trwała przez kilkadziesiąt lat.

Jednym z elementów walki była „walka na pędzle”. Zarówno miłośnicy gór zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim, jak i członkowie „Beskidenverien” dokonywali wytyczania szlaków turystycznych w Beskidzie Śląskim i w rejonie Babiej Góry. Robili to niezależnie od siebie i zdarzało się, że jedna strona drugiej zamalowywała znaki, wprowadzając dezorientację.

W 1914 r. ukazał się obszerny przewodnik po Beskidach opracowany przez Kazimierza Sosnowskiego, który przyczynił się do odgermanizowania turystyki w Beskidach. Wówczas Babia Góra była też ważnym miejscem dla rozwijającej się beskidzkiej turystyki. To tam przybywały wycieczki zbiorowe, m.in. szkolne, wojskowe czy złożone z członków różnych organizacji. Bywali na Babiej Górze turyści indywidualni - oficerowie, nauczyciele, księża...

Babia Góra, 1920-1939 r.
Babia Góra, 1920-1939 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dziś Królowa Beskidów, wznosząca się na 1725 m n.p.m., nazywana jest też Matką Niepogód, z powodu często zmieniającej się pogody. Nadal można zobaczyć na jej szczycie kamienny obelisk, ustawiony przez Węgrów na pamiątkę wejścia na szczyt arcyksięcia Józefa Habsburga.

Beskidy na archiwalnych zdjęciach. Klimczok i kultowe schronisko

Według XIX-wiecznych źródeł historycznych, drugi co do wielkości szczyt na terenie Beskidu Śląskiego, dawniej nosił nazwę Gorycznej Skałki lub po prostu Skałki. Taka nazwa szczytu miała pochodzić od licznych rozpadlin skalnych czy niewielkich jaskiń, które są spotykane zwłaszcza na zachodnich zboczach góry. Później natomiast, w epoce romantyzmu, nazwa została przemianowana na Klimczok lub Klimczak, nawiązując do nazwiska legendarnego rozbójnika, który podobno ukrywał się przed sprawiedliwością w jednej z jaskiń położonych na zboczach wzniesienia.

Schronisko niemieckiej organizacji turystyki górskiej Beskidenverein na Klimczoku (Klementinenhutte od imienia właścicielki tych terenów – Klementyny
Schronisko niemieckiej organizacji turystyki górskiej Beskidenverein na Klimczoku (Klementinenhutte od imienia właścicielki tych terenów – Klementyny von Primavesi), 1935 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Początki schroniska pod Klimczokiem sięgają XIX w. To właśnie wtedy, około roku 1872 na grzbiecie Magury wybudowane zostało pierwsze drewniane schronisko. Nosiło ono nazwę „Klementynówka”, która wzięła się od nazwiska imienia ówczesnej właścicielki - Klementyny von Primavesi.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podróż do przeszłości na Babią Górę, Pilsko, Klimczok... Beskidy na archiwalnych zdjęciach. Zobaczcie - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia