Nowa książka o bitwie o Kraków z 1914 roku. Na prezentację zaprasza Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej

Paweł Stachnik
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej w Krakowie i wydawnictwo Bellona zapraszają we wtorek 9 maja na spotkanie poświęcone najnowszej książce Henryka Łukasika „Kraków 1914”.

Miłośnikom Krakowa Henryk Łukasik znany jest z czterotomowego opracowania „Twierdza Kraków znana i nieznana” (2005-2009). Łączyło ono opowieść o historii Twierdzy z opisami poszczególnych jej umocnień i propozycjami szlaków ich zwiedzania. Seria zdobyła dużą popularność wśród pasjonatów krakowskich fortów. Autor napisał także monografię „Kraków obronny. Fortyfikacje – oblężenia - bitwy” (2015), w której przedstawił militarne dzieje miasta.

Teraz spod jego pióra wyszła książka „Kraków 1914”, opisująca zmagania, do jakich doszło pod koniec 1914 r. Nacierająca na zachód armia rosyjska podjęła wtedy dwie próby zablokowania lub zdobycia Twierdzy.

Do tzw. pierwszej bitwy o Kraków doszło w dniach 16-25 listopada. Na północy i północnym wschodzie od miasta zmagały się 9. Armia rosyjska z 1. i 4. Armiami austro-węgierskimi. Te ostatnie przy wsparciu części załogi i artylerii Twierdzy Kraków rozpoczęły uderzenie na przeciwnika i w poważnych walkach powstrzymały impet rosyjskiej ofensywy.

Druga bitwa o Kraków rozegrała się w dniach 5-12 grudnia 1914 r. Siły rosyjskiej 3. Armii podeszły pod miasto od wschodu zajmując Wieliczkę i docierając do Bieżanowa. Twierdza Kraków szykowała się do obrony. Rosjanie rozpoczęli ostrzał fortów, odpowiedziały im działa forteczne. Oddziały Twierdzy

zniszczyły m.in. rosyjską przeprawę mostową koło Niepołomic. Druga bitwa o Kraków rozstrzygnęła się w Beskidach, gdzie siły austro-węgierskie z sukcesem przeprowadziły operację łapanowsko-limanowską. Ich natarcie odrzuciło carskie wojska na wschód, a 3. Armia musiała się wycofać spod Krakowa.

O tych wydarzeniach opowiada książka Henryka Łukasika. Autor przedstawił w niej także dzieje Twierdzy Kraków w latach 1848-1916, garnizon krakowski w przededniu wybuchu I wojny światowej ora życie codzienne miasta podczas wojny. Praca ukazała się w popularnej serii „Historyczne Bitwy” wydawnictwa Bellona.

Henryk Łukasik to absolwent Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej. Jest przewodnikiem turystycznym po Krakowie i czeskiej Pradze. Zdobywał wysokie szczyty w wielu pasmach górskich Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Ma uprawnienia przewodnika górskiego tatrzańskiego, beskidzkiego (na teren całych Beskidów) i Sudeckiego (na teren Sudetów Wschodnich). Jest też przewodnikiem turystycznym po obszarze województwa podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego oraz po Szlaku Orlich Gniazd.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 9 maja w siedzibie Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej przy ul. Jagiellońskiej 6 w Krakowie. Wprowadzenie wygłosi znawca dziejów Twierdzy Kraków dr Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa książka o bitwie o Kraków z 1914 roku. Na prezentację zaprasza Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej - Gazeta Krakowska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia