Mariusz Grabowski

Polskie królowe z zagranicy. Poczet królowych

Jadwiga Andegaweńska, najpierw sama była królem, później została żoną Władysława Jagiełły Jadwiga Andegaweńska, najpierw sama była królem, później została żoną Władysława Jagiełły
Mariusz Grabowski

Z kilkudziesięciu importowanych z zagranicy małżonek polskich władców kilka zasługuje na szczególną uwagę. Nie tylko wpłynęły na losy Polski, ale odcisnęły swoje piętno na kulturze oraz obyczajach

Jednych nie lubiono, inne uwielbiano. Łączyło je to, że „wyrastały ponad przeciętność”, jak pisał przed laty Paweł Jasienica. Święta Jadwiga dostała się nawet na ołtarze i jako jedyna (prócz Anny Jagiellonki) miała prawo do tytułu króla Polski. Przyjrzyjmy się zatem pięciu z najwybitniejszych królewskich żon Rzeczypospolitej.

Jadwiga Andegaweńska (1373-1399)

Serenissima princeps domina Hedwiga, „z Bożej łaski król Polski, pani i dziedziczka ziem krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, kujawskiej i pomorskiej”, pochodząca z dynastii Andegawenów, córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki, znalazła się w Polsce wskutek politycznych zawirowań. Wcześniej bowiem, 15 czerwca 1378 r., została zaręczona z ośmioletnim Wilhelmem z dynastii Habsburgów. Odbyła się nawet ceremonia zaręczyn mających charakter formalnego ślubu pomiędzy dziećmi (tzw. sponsalia de futuro). Nie był to jednak kontrakt nierozerwalny. Podpisano zobowiązanie, że strona, która zerwałaby zaręczyny, wypłaci drugiej stronie 200 tys. florenów w złocie.

Jadwiga Andegaweńska, najpierw sama była królem, później została żoną Władysława Jagiełły
Jadwiga Andegaweńska, najpierw sama była królem, później została żoną Władysława Jagiełły

Dopiero na zjeździe rycerstwa polskiego w Radomsku w 1382 r. obrano Jadwigę Andegaweńską na króla Polski i jesienią 1384 r. przybyła z Węgier nad Wisłę. Wobec jej małoletności ster rządów w państwie dzierżyli możnowładcy małopolscy pozostający w kontakcie z jej matką Elżbietą Bośniaczką, jednakże nie powołano regenta, ponieważ - jak pisał Długosz - „wszystko, co mówiła lub czyniła, znamionowało sędziwego wieku powagę”.

Nim została żoną Władysława Jagiełły, zaszły dość skandaliczne - jak na owe czasy - wydarzenia związane z Wilhelmem Habsburgiem. Jego kandydaturę na męża Jadwigi usilnie popierał Władysław Opolczyk, który nawet opanował 24 sierpnia 1385 r. zamek wawelski, przygotowując dopełnienie ceremonii małżeństwa. Panowie krakowscy mieli jednak wobec niej zupełnie inne plany, chcąc związać Polskę z Litwą, ofiarowali polską koronę wielkiemu księciu litewskiemu Jagielle, który miał przyjąć chrzest wraz ze swoim państwem (unia w Krewie 14 sierpnia 1385 r.). W stycznia 1386 r. w Wołkowysku panowie polscy oznajmili Jagielle, że Jadwiga zgodziła się zostać jego żoną. Królowa odwołała publicznie swoje sponsalia z Wilhelmem, 15 lutego 1386 r. zaś Jadwiga i Jagiełło uroczyście zawarli związek małżeński w katedrze na Wawelu.

Dalej dowiesz się:

- kto należał do koterii królowej Bony Sforzy

- jak doszło do mariażu Jana Kazimierza z Ludwiką Marią Gonzagą

- jak Sobieski poznał Marysieńkę

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Mariusz Grabowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.