Prasówka. Baśka, która nie doczekała zjazdu Murmańczyków w Warszawie

Grzegorz Okoński
Professionell-Pflegende
Baśka Murmańska, „która była po prostu niedźwiedzicą polarną, a ponadto ulubienicą słynnego oddziału Murmańczyków”, jak pisała Wielkopolska Ilustracja, nie doczekała zjazdu Murmańczyków w Warszawie.

Garstka tych „rozbitków generała Hallera”, która „zdołała przedrzeć się po bitwie pod Kaniowem na lodowaty Murman i walczyła tu u boku oddziałów angielskich, budząc podziw iście rycerską fantazją”, wróciła do ojczyzny ze swoją maskotką. Oswojona niedźwiedzica jednak zginęła wskutek pomyłki, zabita przez przestraszonego jej widokiem chłopa. Teraz wypchana uczestniczyła w zjeździe Murmańczyków w Warszawie.

Ilustracja donosiła też o pierwszym wyjeździe papieża poza Watykan, o katastrofach górniczych w Oklahomie (59 górników zginęło) i w Polsce - w Królewskiej Hucie (dwóch górników poniosło śmierć), nietypowo porównywała rzymską drogę Via Appia do poznańskiej ulicy Klasztornej i wąskiej ulicy Wysokiej (brukowane, lecz z wodociągami).

W gazecie opisywano również, jak Izabela Ogińska, żona posła Rzeczypospolitej w Anglii, Michała Kleofasa Ogińskiego, hojnie wydając dukaty, została na portretach księżną Walii.

Gazeta zachęca:

„Nie zawsze jest ochota spędzić wieczór w kawiarni, kinie czy dancingu - znacznie milej w domu przy radjoinstalacji Philipsa”.

Prasówka. Baśka, która nie doczekała zjazdu Murmańczyków w Warszawie
Wielkopolska Ilustracja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia