Precjoza dla niepodległości. Przedmioty ze „srebrnego FON-u” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Stanisław Balicki
Wystawa Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej otwarta w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Wystawa Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej otwarta w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Przemyslaw Swiderski
Wystawa sreber przedwojennego Funduszu Obrony Narodowej jest już dostępna w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ekspozycja prezentuje cenne przedmioty przekazywane przez Polaków w ramach ogólnonarodowej zbiórki prowadzonej w latach 1936-1939 na cele obronności kraju. Wystawa jest częścią ogólnopolskiej akcji przybliżającej obywatelską ofiarność w obliczu nadchodzącej wojny.

Wystawę czasową pt. „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” można już oglądać Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ekspozycja odbywa się w ramach ogólnopolskiego przedsięwzięcia wystawienniczego koordynowanego przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Jego celem jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców srebrnych przedmiotów, pozyskanych wśród społeczeństwa polskiego przez polskie władze państwowe w ramach ogólnonarodowej zbiórki prowadzonej w latach 1936-1939 w ramach Funduszu Obrony Narodowej (FON).

Wystawa sreber w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Polacy niezwykle ofiarnie zasilili go zarówno w postaci gotówkowej, jak i rzeczowej – nieruchomościami, kosztownościami, a nawet zbożem i zwierzętami rzeźnymi. Po niemieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 r. niewykorzystane dary rzeczowe wywieziono za granicę. W ambasadzie polskiej w Bukareszcie podzielono je na część „srebrną” i „złotą”. 61 skrzynek ze srebrem przewieziono z Rumunii do Francji, gdzie przetrwały II wojnę światową, najpierw w skarbcu oddziału Banku Francji w Marsylii, a po wojnie przeniesiono je do Tuluzy” – informuje MIIWŚ.

Poznajcie laureatki tegorocznej edycji plebiscytu Kobieca Twarz Pomorza 2023

Poznajcie laureatki tegorocznej edycji plebiscytu Kobieca Twarz Pomorza 2023

Plebiscyt Kobieca Twarz Pomorza prowadziliśmy w marcu i kwietniu w trzech kategoriach pokoleniowych: Córki, Matki i Kobiety Dojrzałe. W poniedziałek, 5 czerwca, podczas Forum Kobiecości, panie, które ...

Tzw. „złoty FON” znalazł się w Polsce w 1947 roku w wyniku kombinacji operacyjnej wojskowego wywiadu rządzonej przez komunistów Polski. W okresie stalinizmu został w zdecydowanej części użyty na finansowanie wywiadu PRL lub rozkradziony przez jej najwyższych dygnitarzy; częściowo oficjalnie spieniężony. Przedmioty o wadze 112 kg zostały przetopione na sztabki przez Skarbiec Emisyjny NBP, tylko 19 artefaktów trafiło do muzeów.

"Srebrny FON" w Gdańsku

Przedmioty ze „srebrnego FON-u” władze PRL odzyskały w 1976 roku. Organizatorzy ekspozycji informują, że w latach 1978–1988 zespół pracowników Muzeum Narodowego w Poznaniu zinwentaryzował ponad 18 tys. przedmiotów. „Z tego względu, a także dla symbolicznego choćby wyrównania wojennych strat w zbiorach, decyzją dysponenta skarbu Ministerstwa Kultury i Sztuki, muzeum otrzymało na własność 1840 obiektów” – podają organizatorzy wystawy.

XIV Wielki Maraton Czytelniczy. Po rywalizacji – maraton wręczania nagród!

XIV Wielki Maraton Czytelniczy. Po rywalizacji – maraton wręczania nagród!

Niemal 9 tys. uczestników, ponad tysiąc nagród i wyróżnień. Największą popularność ogólnopolski maraton czytelniczy dla uczniów ma w Pomorskiem, jednak w tej edycji, poza naszym województwem, zdarzali...

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki

23 stycznia 2023 r. Muzeum Narodowemu w Poznaniu przekazano pozostałych ponad 16 tys. sreber FON. W ramach przedsięwzięcia: „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” wystawy obiektów z tego zespołu prezentowane są obecnie w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce. Honorowy patronat nad akcją objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński. Wystawa na poziomie -3 MIIWŚ dostępna będzie do 30 września 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia