Rocznica jednej z najważniejszych bitew polskiej husarii. 434 lata temu pod Byczyną decydowały się losy Europy

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
W 2018 roku pod murami miejskimi przygotowano rekonstrukcję obrazu Jana Matejki „Zamoyski pod Byczyną”.
W 2018 roku pod murami miejskimi przygotowano rekonstrukcję obrazu Jana Matejki „Zamoyski pod Byczyną”. Mirosław Dragon
W poniedziałek, 24 stycznia mija rocznica jednej z najważniejszych bitew w historii Polski i Europy. 24 stycznia 1588 r. pod Byczyną starły się wojska hetmana Jana Zamoyskiego i Maksymiliana Habsburga. Stawka była wysoka – władza w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ostatecznie na tronie zasiadł Zygmunt III Waza.

Po śmierci Stefana Batorego (1586 rok) zapanowało bezkrólewie. Dopiero wolna elekcja miała zadecydować o wyborze kolejnego władcy Polski. Nasz kraj był wtedy mocarstwem europejskim, dlatego cały kontynent z zapartym obserwował sytuację.

Od wyniku elekcji miało zależeć, czy Rzeczpospolita zbliży się do cesarstwa Habsburgów, czy do Szwecji. Miało to olbrzymi ciężar dla przyszłego kształtu Europy.

Wybór pomiędzy Zygmuntem III Wazą a Maksymilianem Habsburgiem był zacięty. Ostatecznie zwyciężył ten pierwszy. Jego koronacja w grudniu 1587 r. odbyła się jednak w ciężkiej atmosferze, gdyż z południa kraju docierały informacje o działaniach zbrojnych Maksymiliana. Habsburg i jego polscy sprzymierzeńcy zajęli m.in. Wieluń.

24 stycznia 1588 r. odbyła się walna bitwa pod Byczyną. Po obu stronach wzięło w niej udział ponad 12 tysięcy żołnierzy. Dzięki ogromnemu doświadczeniu Jana Zamoyskiego, zwycięsko wyszły wojska Rzeczypospolitej. Sam Maksymilian Habsburg został po bitwie uwięziony.

Sympatycy historii, rekonstruktorzy i lokalni samorządowcy dbają o upamiętnienie bitwy pod Byczyną w lokalnej świadomości. Podczas okrągłych rocznic odbywają się wydarzenia edukacyjne.

Najbardziej spektakularne miało miejsce w 2018 r., w 430. rocznicę bitwy, kiedy do miasta przyjechały grupy rekonstrukcyjne. Pod murami miejskimi przygotowano rekonstrukcję obrazu Jana Matejki „Zamoyski pod Byczyną”.

Oryginał obrazu spłonął w Powstaniu Warszawskim, kopia znajduje się w ratuszu w Byczynie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rocznica jednej z najważniejszych bitew polskiej husarii. 434 lata temu pod Byczyną decydowały się losy Europy - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia