Rosjanie "pożegnali" Hitlera

Okładka amerykańskiej gazety "Stars and Stripes" z maja 1945
Okładka amerykańskiej gazety "Stars and Stripes" z maja 1945 Wikimedia Commons
Udostępnij:
4 kwietnia 1970 roku funkcjonariusze KGB spalili szczątki Adolfa Hitlera i wrzucili je do rzeki Ehle pod Magdeburgiem

Powszechnie uważa się, że śmierć Adolfa Hitlera nastąpiła 30 kwietnia 1945 w tak zwanym bunkrze Führera pod ogrodem Starej Kancelarii Rzeszy w Berlinie. Póżniej ciała jego i żony, Evy Hitler, zostały spalone u wyjścia z bunkra przez współpracowników Hitlera przy użyciu około 160 litrów benzyny.

Rok później, w maju 1946 roku NKWD przeprowadziło jedyne badanie kryminalistyczne miejsca śmierci Hitlerów, w toku którego w miejscu śmierci Adolfa Hitlera stwierdzono, że:

"Na podstawie dużej liczby rozbryzgów i strużek krwi na sofie należy wnioskować, że zranieniu towarzyszyło wydatne wynaczynienie, wobec czego należy je określić jako zagrażające życiu. W momencie zranienia dana osoba musiała siedzieć w prawym rogu sofy, przy poręczy. Uszkodzenie głowy było następstwem strzału w głowę. Po zranieniu w głowę, ranny stracił przytomność i przez jakiś czas trwał nieruchomo w pozycji siedzącej z głową przechyloną ku prawej poręczy." (źródło - "Teczka Hitlera; materiały wieloletniego śledztwa utajnionego przez Stalina")

Materiał ten nie potwierdzał jendak oficjalnej wersji samobójstwa przez otrucie, w związku z czym zadecydowano o jego bezterminowym utajnionieniu. Dotarcie do niego stało się możliwe dopiero w połowie lat 90. XX wieku.

W tym samym, 1946 roku, Sowietom udało się odnaleźć fragmenty kości Hitelra. W kwietniu 1970 ówczesny szef KGB – Jurij Andropow, doprowadził do fizycznego zniszczenia tajnie przechowywanych od czasu odkrycia w koszarach w Magdeburgu doczesnych szczątków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie