Car zakazał Ukrainy - nie po raz pierwszy w historii Ukraina jest solą w oku Rosji

Aleksander II Romanow
Aleksander II Romanow Wikimedia Commons
Dla Rosji Ukraina zawsze była niewygodnym tematem. 30 maja 1876 roku Aleksander II wydał ukaz emski zakazujący używania języka ukraińskiego i nazwy Ukraina. Już wtedy Rosjanie obawiali się możliwości odłączenia terenów Ukrainy od imperium. Teraz, gdy od 21 lat jest niepodległa, na powrót chcą je odzyskać.

Ukaz emski był aktem prawnym, który zabraniał używania nazwy „Ukraina”, drukowania książek, broszur, prasy i przekładów w języku ukraińskim oraz wwożenia z zagranicy na terytorium Imperium Rosyjskiego wszelkich wydawnictw wydrukowanych w tym języku.

Zabraniał także wystawiania ukraińskich spektakli teatralnych i drukowania ukraińskich tekstów do utworów muzycznych. Z bibliotek szkół wszystkich szczebli usunięto książki w języku ukraińskim. Ukaz nakazywał zamknięcie filii Cesarskiego Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego w Kijowie i gazety „Kyjiwski Telegraf”.

Nauczyciele i wykładowcy uniwersyteccy pochodzący z okręgów szkolnych: kijowskiego, charkowskiego i odeskiego mieli być przeniesieni na terytorium wielkoruskie, a ich miejsce zająć mieli Rosjanie. Dokument był tajny, jego tekst opublikowano dopiero w roku 1930.

Wydanie ukazu spowodowane było obawą caratu przed rozwojem narodowego ruchu ukraińskiego. Dekret emski powstał w konsekwencji donosu wicekuratora kijowskiego okręgu szkolnego Michaiła Józefowicza, który w 1874 poinformował cesarza o istnieniu ruchu ukrainofilskiego, który rzekomo godził w jedność państwa carów. Powołana w sierpniu 1875 przez cesarza komisja do „opracowania sposobów walki z działalnością ukrainofilską” stwierdziła, że „zezwolenie na odrębną literaturę w ludowym dialekcie ukraińskim byłoby równoznaczne z położeniem trwałych fundamentów pod przekonanie o możliwości odłączenia się Ukrainy od Rosji, choćby w dalekiej przyszłości”.

Zakaz wystawiania sztuk w języku ukraińskim uchylono w 1881 roku. Do uchylenia ukazu emskiego doszło formalnie dopiero w 1907 roku.

Mimo tej, i innych Rosyjskich akcji Ukraina zyskała niepodległość 24 sierpnia 1991, a teraz, po 21 latach istnienia Rosja na powrót chce zagarnąć jej tereny. Kolejny rozdział tej historii dzieje się na naszych oczach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia