Fiński snajper Simo Hayha zwany „Biała Śmierć”. Sam zabił ponad 500 czerwonoarmistów

Czytaj dalej
Fot. Imperial War Museums
Wojciech Rodak

Fiński snajper Simo Hayha zwany „Biała Śmierć”. Sam zabił ponad 500 czerwonoarmistów

Wojciech Rodak

Fin Simo Häyhä jest najskuteczniejszym snajperem w historii. W czasie wojny zimowej zastrzelił ponad 500 czerwonoarmistów, zwano go Biała Śmierć

Simo Häyhä

Urodził się w 1905 r. w miasteczku Rautjärvi w południowej Finlandii (wtedy Imperium Rosyjskie). Pochodził z rodziny farmerów, uwielbiał polować. Gdy miał 20 lat, już w niepodległej Finlandii, odbył służbę wojskową, a potem wstąpił do ochotniczej milicji Suojeluskunta, gdzie przez lata ćwiczył strzelanie. Doszedł do takiej wprawy, że potrafił w ciągu minuty 16 razy trafić w cel odległy o przeszło 150 m - oczywiście bez użycia żadnego sprzętu celowniczego. Kiedy Sowieci napadli na Finlandię w listopadzie 1939 r., Simo został zmobilizowany. W armii służył jako snajper. Uczestniczył w walkach nad Kołą w rodzinnej Karelii.

Ubrany w biały kombinezon maskujący i kominiarkę potrafił godzinami czekać na trzaskającym mrozie (w temperaturze od -20 do -40 stopni) na swoje ofiary. Nie pozwalał ujść z życiem żadnemu czerwonoarmiście, który wszedł w zasięg jego karabinu. W efekcie, po przeszło stu dniach sowieckiej ofensywy, miał na swoim koncie co najmniej ponad 500 zastrzelonych nieprzyjacielskich żołnierzy - średnio likwidował ich pięciu dziennie. W szeregach przeciwnika dorobił się czarnej legendy i złowrogiej ksywy „Biała Śmierć”. 6 marca 1940 r., już pod koniec wojny, Simo Häyha nie dopisało szczęście. Tuż obok niego wybuchł pocisk artyleryjski, gruchocząc mu szczękę i wyrywając lewy policzek. Ciężko ranny został cudem uratowany przez kolegów. Po wojnie, gdy zakończył rekonwalescencję, zajął się myślistwem i hodowlą psów. Zmarł w aurze bohatera narodowego w 2002 r.

Wojciech Rodak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.