Sensacja archeologiczna w Trześni koło Gorzyc! Na starym cmentarzysku odkryto szczątki około 200 osób, najstarsze sprzed 3 tysięcy lat!

Marcin Radzimowski
Arkadia Firma Archeologiczna
Poganie trzymający w rękach srebrne denary, żołnierz napoleoński, zakonnik i najwięcej szczątków chrześcijan - takiego niezwykłego odkrycia archeologicznego dokonano w Trześni, w gminie Gorzyce (powiat tarnobrzeski). Część szczątków pochodzi sprzed ponad 3 tysięcy lat! Na starym kościelisku odkryto też masowy grób około 130 osób z początku XX wieku.

Archeologiczna sensacja na starym kościelisku w Trześni

O odkryciu archeologicznym w Trześni informuje Wirtualna Polska. Jak przekazuje, na cmentarzysko natrafiono przypadkiem około trzech miesięcy temu podczas podwyższania wałów przeciwpowodziowych Trześniówki. Koparka w gliniastej ziemi odkryła pierwsze stare ludzkie kości.

Miejscowi ten teren określają mianem starego kościeliska, choć obecnie żyjący nie byli w stanie doprecyzować, co w tym miejscu się znajdowało. Teraz wiadomo już, że jest tu bardzo stary cmentarz, na którym pierwsze ciała złożono ponad trzy tysiące lat temu!

Na razie odkryto pochówki ponad 200 osób, z czego 130 najnowszych w masowym grobie.

- To najbardziej zadziwiające cmentarzysko, jakie spotkałam w swojej karierze. Są tu pochówki pradziejowe, z czasów kultury łużyckiej, następnie wczesnego średniowiecza, z XVII wieku oraz z początków XX wieku. To, co odkryliśmy, wskazuje, że to tylko mały fragment znacznie większej nekropolii. Byłoby fascynujące ustalić losy pochowanych tu osób. Jak żyli, kiedy zmarli, dlaczego pochowano ich jednym miejscu. Obok siebie leżą chrześcijanie, którzy na piersiach czy w dłoniach trzymali medaliki lub krzyże. Ale są zmarli z tej samej epoki, którzy mieli przy sobie monety, srebrne denary. To pokazuje, jak w tej społeczności przenikały się tradycja chrześcijańska i wierzenia pogańskie, że Charonowi należy zapłacić za podróż w zaświaty

- mówi, cytowana przez Wirtualną Polskę, Katarzyna Oleszek, archeolog z Rzeszowa, która pracowała przy kilkunastu podobnych cmentarzyskach.

W rozmowie z WP archeolog tłumaczy, że wszystkie wydobyte dotąd kości zostały zdeponowane w kaplicy miejscowej parafii i zostaną z szacunkiem złożone w nowym grobie. Nie wszyscy miejscowi jednak o tym wiedzą i w działaniach archeologów widzą samo zło.
- Wielokrotnie nazywano mnie nawet hieną cmentarną, zarzucano profanację grobów, naruszanie spokoju zmarłych. Rozumiem te uczucia, ale staram się tłumaczyć, że nasze prace to nie jest grabież. Ratujemy szczątki tych ludzi przed zniszczeniem w trakcie prac inwestycyjnych - mówi Katarzyna Oleszek, cytowana przez WP. Ktoś nawet ze starych cegieł ułożył na miejscu prac pentagram - znak Szatana.

Sensacja archeologiczna w Trześni koło Gorzyc! Na starym cmentarzysku odkryto szczątki około 200 osób, najstarsze sprzed 3 tysięcy lat!
Arkadia Firma Archeologiczna

Szczątki żołnierza napoleońskiego

Jak informuje WP, masowa mogiła około 130 osób pochodzi z początku XX wieku. Możliwe, że niektórzy z nich to ofiary zbrodni lub potyczki zbrojnej. Kilka czaszek nosi ślady po kulach. Wiadomo, że zmarłych przeniesiono w to miejsce z innego grobu, składając szczątki do jednego dołu. Nieopodal są szczątki żołnierza armii napoleońskiej, być może oficera. Na głowach dwóch młodych kobiet widać z kolei wianki z korali. Archeolog tłumaczy, że w ten sposób chowano między innymi młode kobiety zmarłe w połogu.

Ciekawostką są to, że wszystkie ciała z wyjątkiem jednego złożono w kierunku wschód - zachód. Jest podejrzenie, że mężczyzna mógł być samobójcą lub przestępcą. Obok ciał znaleziono wiele dewocjonaliów i ozdób.

Jak przypomina Wirtualna Polska, powołując się na źródła historyczne, w XIV wieku w pobliżu istniał kościół i parafia pod wezwaniem Świętego Mikołaja. Budowla nie zachowała się do współczesnych czasów. W 2011 roku podczas poprzedniej nadbudowy wałów przeciwpowodziowych odkryto fragmentu muru ceglanego. Uznano, że mogą to być fundamenty starego kościoła.

Wieś Trześń została wymieniona w spisie majątku diecezji krakowskiej przez XV-wiecznego kronikarza Jana Długosza. Zapewne powstała wiele wieków wcześniej. Najstarsze znalezione ślady osadnictwa (narzędzia kamienne znalezione na terenie gminy) wskazują na istnienie osady już w X wieku p.n.e.

Sensacja archeologiczna w Trześni koło Gorzyc! Na starym cme...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia