Ceny szklanych przedmiotów w czasach PRL-u nie były wygórowane, nie przywiązywano więc do nich wielkiej wagi. Niewiele osób zdawało sobie sprawę, że były one projektowane przez artystów współpracujących z hutami szkła, a prawie nikt nie przypuszczał, że po latach staną się obiektem pożądania kolekcjonerów.
W wielu domach lub piwnicach kryją się prawdziwe skarby. Zanim pozbędziemy się starego szkła, warto dokładnie mu się przyjrzeć. Może spotkać nas miła niespodzianka, gdy okaże się, że jest warte kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych.
Na zdjęciach pokazujemy szkło użytkowe produkowane przez Hutę Szkła Gospodarczego Ząbkowice oraz Hutę Szkła Sudety i podajemy orientacyjne ceny, jakie proponują sprzedawcy.
Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice
Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice (HSG Ząbkowice) działała w latach 1884–2002 w Ząbkowicach (od 1977 dzielnicy Dąbrowy Górniczej). Z zakładem związani byli projektanci: Agnieszka Borowska, Jan Drost, Eryka Trzewik-Drost, Ludwik Fiedorowicz, Tomasz Góra, Bogdan Kupczyk, Sebastian Pietkiewicz, Wszewłod Sarnecki, Ryszard Serwicki, Izabela Szkleniarz,Wanda Zawidzka-Manteuffel.
Huta Szkła Kryształowego Sudety (HSK Sudety) w Szczytnej
Huta istniała do roku 2014. Dziś nie ma po niej śladu, bo została rozebrana. Z hutą współpracowali: Ewa Gerczuk-Moskaluk, Józef Górski, Zbigniew Horbowy, Zygmunt Janota, Stefan Sadowski.